Finansportalen.no (Guiden til finansproduktene) (SSB -indikatorer)
Frykter at det blir lettere å snyte på skatten (ukeavisenledelse.no 4.4.2008)
Sveitsisk bank nekter (na24.no 1.5.2009)
Felles front mot skatteparadiser Korrupsjon forutsetter et sted å gjemme bort pengene. (e24.no 6.12.2006)
Slik leser du skattelistene Hvorfor står noen med null i inntekt? (forbruker.no 12.10.2007)
Ligningskontoret kontrollerte ti leger i Akershus. Bokettersyn avslørte at ni av dem snøt på skatten. (nrk.no 22.8.2006)
Skattevindel 1.000 milliarder svenske kroner. Så mye gjemmer svenskene unna skattemyndighetene. (dn.no 1.4.2006)
Om skatt på gevinster fra aksjesalg
- Jeg tror det er så enkelt at det er for få i SV som skjønner skattereglene. Og politikerne tør ikke å gå imot byråkratene i Finansdepartement, sier Gjems-Onstad. (n24.no 7.10.2006)
Traktoren som rystet Norge (dn.no 23.3.2008)
Skatteåpenhet for alle (aftenposten.no 14.2.2008)
- Mangelfull avdekking av skatte- og avgiftsunndragelser svekker den preventive effekten av kontrollvirksomheten
Skatteetatens kontroll av næringsdrivende og selskaper har fortsatt svakheter
riksrevisjonen.no 6.12.2011
Reorganiseringen av skatteetaten i perioden 2008–2009 har på vesentlige områder ført til en forbedret skatteforvaltning. Målet om å styrke kontroll og innkrevingsvirksomheten overfor næringsdrivende og selskaper er imidlertid ikke nådd. - I tillegg tar klagesaksbehandling for lang tid, og Skatteopplysningen og skattekontorene gir for dårlige svar til brukerne, sier riksrevisor Jørgen Kosmo.
Dokument 3:4 (2011–2012) Riksrevisjonens undersøkelse av reorganiseringen i skatteetaten ble overlevert Stortinget 6. desember 2011.
Selv om reorganiseringen av skatteetaten har ført til styrking av arbeidet mot skattekriminalitet, viser undersøkelsen at kontrollen av næringsdrivende og selskaper samlet sett ikke er styrket. – Dette vil kunne føre til mangelfull avdekking av skatte- og avgiftsunndragelser og svekke den preventive effekten av kontrollvirksomheten, påpeker Kosmo. (...)
Skattejeger: – Toppen av isfjellet
Avslørte skattesnusk for en halv milliard
nrk.no 21.10.2011
37 organiserte nettverk er så langt avdekket i den landsdekkende aksjonen, og de har til sammen unndratt skatt for 526 millioner kroner, ifølge de ferske tallene fra Skatteetaten. Over halvparten av dette, 295 millioner kroner, var i rene svarte lønninger.
I tillegg ble den norske felleskassen snytt for 128 millioner kroner i eierinntekter og 103 millioner kroner i merverdiavgift. 47 personer i tolv ulike nettverk er til nå politianmeldt, og 20 personer er allerede straffedømt, ifølge tallene Skatteetaten offentliggjør i dag.
• NRK AVSLØRER: Over 28.000 polakker betalte ikke skatt i fjor - innrømmer svart arbrid
Likevel føler norske skattemyndigheter at de ikke aner hvor stort omfanget av skatteunndragelsene er. Tidligere anslag lyder på mellom 50 og 100 milliarder årlig. I Sverige antar man at fem prosent av landets brutto nasjonalprodukt forsvinner ut i det svarte hvert år. (...)
- For få til å gjøre en skikkelig jobb
nrk.no 18.8.2010
De ansatte i skatteetaten er ikke overrasket over kritikken fra Riksrevisjonen og mener de er alt for få til å gjøre jobben de er satt til. (...)
LES OGSÅ: - Må ta rapporten alvorlig (...)
Klar over skatteproblemer
na24.no 15.8.2010
Skattedirektoratet innrømmer forskjellsbehandling.
Riksrevisjonen la torsdag frem en rapport hvor skatteetaten kritiseres for manglende kontroll med grunnlagsdata og for at lokale skattekontorer behandler like saker ulikt.
Riksrevisjonen hadde konstruert seks saker som ble forelagt 20 lokale skattekontoret samt Skattedirektoratet sentralt. Det viste seg at svarene varierte kraftig. (...)
7 av 10 anmelder ikke økonomisk kriminalitet
dagbladet.no 4.7.2010
- De fleste mener det ikke er noen vits, sier Dag Ellingsen i SSB.
(Dagbladet): Bare tre av ti anmelder økonomisk kriminalitet til politiet. Det kommer fram i en ny undersøkelse Statistisk sentralbyrå (SSB) har utført blant 1800 virksomheter i Norge.
- De fleste sier at det ikke er noen vits i å anmelde forholdene. Det gir ikke noen resultater, det er vanskelig å bevise, og man har gjort opp med gjerningspersonen, sier seniorrådgiver Dag Ellingsen i SSB til Dagbladet. (...)
RIKSREVISJONEN:
Bruker mer - kontrollerer mindre
e24.no 19.4.2010
Den store omorganiseringen skulle gjøre skatteetaten bedre i stand til å beregne korrekt skatt, og skjerpe kontrollen. Slik gikk det slett ikke. (...)
Rettssikkerhet
«Det er alvorlige svakheter ved kontrollen og oppfølgingen av selvangivelsene», konkluderer Riksrevisjonen.
Riksrevisjonen understreker at redusert kontroll ikke bare svekker inntektsgrunnlaget for staten. Det påvirker også skatteyternes rettssikkerhet, ettersom risikoen for feil blir større. (...)
NHO kritisk til dårlig skattekrimjakt
tv2nyhetene.no 12.9.2009
NHO mener det er svært urovekkende at skatterevisorene i skatteetaten selv mener de ikke gjennomfører gode nok kontroller av næringsdrivende.
Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO) reagerer sterkt på at skatterevisorene nå slår alarm på grunn av for mange dårlige og overfladiske kontroller og bokettersyn. (...)
Skattejuks passerer – etatsjefer får refs
aftenposten.no 15.2.2009
I Oslo er tusenvis av saker med «betydelig» skattesnusk ikke blitt politianmeldt de siste tre årene.
Det har vært lettere å snyte på skatten i Oslo enn noe annet sted i landet. For inntektsårene 2005 til 2007 har 1400 skattesnytere i hovedstaden hvert år sluppet unna politianmeldelse.
Dette er ikke vanlige skattebetalere som har slitt med selvangivelsen og fått tilleggsskatt. Blant de 4200 sakene finnes personer og selskaper som ifølge Skatteetaten har begått alvorlig skattekriminalitet, og det dreier seg i flere tilfeller om «betydelige beløp».
I et brev fra finansminister Kristin Halvorsen får både politidirektør Ingelin Killengreen, skattedirektør Svein Kristensen og toll- og avgiftsdirektør Bjørn Røse beskjed om å skjerpe seg.
Sakene skulle vært anmeldt, ifølge Skatteetatens egen instruks. Men Skatteetaten har droppet anmeldelse fordi politiet i Oslo stort sett henlegger sakene.
–Manglende ressurser og prioriteringer ved politidistriktet oppgis som den viktigste årsaken til at lovovertredelser ikke ble anmeldt i tråd med anmeldelsesinstruksen, ifølge finansministeren. (...)
Myndighetenes innsats mot økonomisk kriminalitet: Stadig flere saker henlegges på grunn av manglende kapasitet - Dokument nr. 3:3 (2008-2009)
riksrevisjonen.no 6.11.2008
Skatteetaten, toll- og avgiftsetaten og arbeids- og velferdsetaten har for få kontroller, og de samordner sine kontrollaktiviteter for dårlig i arbeidet mot økonomisk kriminalitet. Dessuten utgjør politi- og påtalemyndigheten en flaskehals når det gjelder å følge opp anmeldte saker. – Økonomisk kriminalitet påfører samfunnet vesentlige omkostninger. Det er derfor viktig at myndighetene prioriterer innsatsen på dette området, sier riksrevisor Jørgen Kosmo. (...)
- Kriminalitet, korrupsjon, svindel og skatteunndragelser tilsvarer hele 15 prosent av totaløkonomien
Bedrifter oppga 29 milliarder for lite til skatteetaten
ukeavisenledelse.no 12.1.2012
Skatteetaten kontrollerte i fjor 6.000 selskaper og fant mer enn 29 milliarder kroner som ikke var oppgitt til beskatning. Det er nesten tre ganger så mye som året før.
I 2010 var tilsvarende tall 11,7 milliarder kroner, og 17,2 milliarder kroner i 2009.
– 29 milliarder kroner er et svært høyt beløp og skyldes flere store enkeltsaker som har blitt avdekket i det foregående året. To av sakene dreier seg om beløp på over én milliard kroner, ytterligere seks saker om beløp på over en halv milliard kroner, sier skattedirektør Svein Kristensen.
Han påpeker samtidig at beløpene vil kunne variere mye fra år til år når etaten jobber med saker av slike omfang. (...)
Skattesnytere forsøker å unndra millioner rundt nyttår
e24.no 17.12.2011
NYTT ÅR: Nye muligheter. De som prøver seg på å trikse seg bort fra formuesskatt, blir tatt, advarer Skatteetaten.
Men trikset er utdatert, advarer Skatteetaten. (...)
Hundrevis av millioner kroner blir hvert år tatt ut av bankene like før nyttår, men dukker mirakuløst opp igjen på konto ikke langt ut i det nye året.
Like mirakuløst er det ikke at de som prøver seg på det gamle nyttårstrikset, blir oppdaget, slår Skatteetaten fast.
- For 20 år siden var de mye vanskeligere å oppdage, sier skattekrimdirektør i Skatt Sør, Jens Erik Holmås, til E24.
- Men i dag blir de tatt. Det er en annen elektronisk hverdag, og bankene har rapporteringsplikt, som også er skjerpet inn flere ganger. Dette er en type unndragelse som det er dumt å forsøke seg på i dag, sier Holmås. (...)
På tre år har 151 personer i Oslo, Akershus, Hedmark, Oppland og Østfold lurt unna tilsammen 670 millioner kroner i dagene før nyttår. (...)
Riksrevisjonen: - Store feil i likningene
vg.no 12.8.2010
Både Skatteetatens kontroll av grunnlagsdata og oppfølging av selvangivelser er for dårlige, mener Riksrevisjonen.
Skatteetaten bør forsterke sin kontroll av grunnlagsdata og i større grad gjøre egne undersøkelser av arbeidsgiverne, både for å sikre statens inntekter og skattebetalernes rettssikkerhet, ifølge en rapport som Riksrevisjonen la fram torsdag.
- Ordningen med forhåndsutfylt selvangivelse, som omfatter stadig flere opplysninger, og innføringen av leveringsfritak gjør at kontrollen med grunnlagsdata har blitt enda viktigere for å sikre korrekt ligning, heter det i Riksrevisjonens uttalelse. (...)
Undersøkelsen omfatter årene 2006, 2007 og 2008. I rapporten kommer det fram at kontrollene viser at folk tjener mer enn de oppgir. I 2008 medførte kontroller av selvangivelsene til lønnstakere og pensjonister, samt næringsdrivende og selskaper, at den alminnelige inntekten ble oppjustert med 10,5 milliarder kroner. (...)
(Anm: Mangelfull kontroll med selvangivelser og grunnlagsdata (riksrevisjonen.no 12.8.2010).)
Sjokktall om norske «mafiapenger»
dagbladet.no 4.7.2010
Penger tjent på kriminalitet, korrupsjon, svindel og skatteunndragelser tilsvarer hele 15 prosent av totaløkonomien, viser fersk rapport. (...)
Tre ganger større
Tidligere har man anslått at den svarte økonomien kan være så stor som fem prosent av brutto nasjonalprodukt (BNP). Dette tilsvarer mer enn 115 milliarder kroner.
Nå kommer det fram at skyggeøkonomien i Norge kan være tre ganger større. Professor Friedrich Schneider ved Johannes Kepler-universitetet i Linz i Østerrike har gjort en beregning for OECD som viser at den norske skyggeøkonomien tilsvarer 15 prosent av BNP. Dagbladet har fått hele rapporten til Schneider og sendt den videre til leder for Skattekrim Øst, Jan-Egil Kristiansen.
• Les hele rapporten her! (word-fil)
- Urovekkende
- Dette er overraskende og oppsiktsvekkende. Hvis dette er riktig så er skyggeøkonomien tre ganger så høy som tidligere anslått. Det er grunn til uro, sier Kristiansen, som i fjor var med i regjeringens skatteunndragelsesutvalg.
(...)
- Vil ikke slutte med skattefinte
Vil ikke slutte med skattefinte
aftenposten.no 28.7.2010
Skattemyndighetenes offensiv mot skattefusk i såkalte indre selskaper har ikke ført til noen eierskapsendringer hos de største advokatfirmaene.
Skatt Øst har i år og i fjor rettet krav på til sammen 2,2 milliarder kroner mot meglerhus og konsulentselskaper. De mente selskapsformen indre selskap ble brukt til å snyte på skatten.
Men de største advokatkontorene som opererer med en slik eierform, har ikke gjort noen endringer i eierformen, skriver Dagens Næringsliv.
– Etter skattesaken gjorde vi en full gjennomgåelse av vår eierform. Vi kom fram til at vi har fulgt en annen praksis og ikke opptrådt skatteoptimaliserende. Dermed føler vi oss ikke truffet av kritikken, sier partner og styreleder Christian Fredrik Michelet i advokatfirmaet Arntzen de Besche. (...)
- Advokater i skatteparadis
Advokat tiltalt for bedrageri på 35 millioner
nettavisen.no 31.3.2011
Økokrim har tatt ut tiltale.
Advokat Gunnar Christian Frick er tiltalt for flere grove bedrageri, melder Økokrim.
Tiltalte, som er en tidligere advokat, skal ha stilt en skjult konto i Sveits til disposisjon for en klient som er dømt for bedrageri på til sammen 140 millioner kroner.
Han skal blant annet ha medvirket til grovt bedrageri av rundt 35 millioner kroner. (...)
Advokater i skatteparadis
ukeavisenledelse.no 22.9.2009
Skatt Øst har avdekket milliardoverføringer til skatteparadiser med advokater som mellommenn. Her må det skjæres igjennom. Advokaters taushetsplikt må vike i jakten på skattesnytere, skriver redaktør Magne Lerø.
Norsk advokater fører penger ut og inn av skatteparadiser i stor stil på vegne av klienter, skriver Aftenposten i dag. Advokatene nekter imidlertid Skatteetaten å få vite hvem klientene er. Seksjonssjef Øyvind Bakken i Skatt øst mener advokatfirmaene bidrag til å skape et skatteparadis i Norge.
Det står strid om 4,6 milliarder kroner, tre av de er knyttet til et firma i Norge, i løpet av de siste fem årene. Transaksjonene har skjedd i forhold til et par selskaper i Karibien, og i alt seks norske advokatfirmaer er involvert.
I denne saken står lov mot lov. Skatt øst henviser til ligningsloven som gir dem rett til fullt innsyn i alle pengetransaksjoner som skjer her i landet. Advokatene på sin side hevder at de har en lovbestemt taushetsplikt som har til hensikt å verne sine klinter.
Berit Reiss-Andersen, leder for Advokatforeningen, sier hun tar sterkt avstand fra påstanden om at advokater bidrar til å skjule svarte penger. Hun minner om at politiet har hjemmel til å oppheve taushetsplikten dersom det er mistanke om kriminalitet. (...)
– Har regler for hvitvasking
e24.no 22.9.2009
- Advokaters taushetsplikt er helt grunnleggende for klientens rettstilling og for advokatens uavhengighet, sier Advokatforeningens leder Berit Reiss-Andersen
–Advokater spiller nok en sentral rolle for at det i det hele tatt er mulig å få til overføringene i mange sammenhenger. (...)
KAMP MOT SKATTEPARADISER:
Oppdaget skjult milliardstrøm
e24.no 21.9.2009
- Vi er overrasket over at en så stor andel av advokatfirmaenes valutatransaksjoner går ut og inn av skatteparadiser. Det er samfunnsmessig viktig å finne ut hva dette er, sier seksjonssjef Øyvind Bakken i Skatt øst.
Norske advokatfirmaer fører penger ut og inn av skatteparadiser i stor stil på vegne av klienter. Advokatene nekter Skatteetaten innsyn i hvem klientene er. (...)
- Advokater sendte milliarder av kroner til skatteparadiser
- Advokater sendte milliarder av kroner til skatteparadiser
dagbladet.no 21.12.2010
TAUS: Advokat Erik Keiserud (t.v.) ønsker ikke å kommentere beskyldningene som rettes mot hans klient. (...)
Ifølge Skatt øst. Nå havner saken i retten.
Skatt øst oppdaget ved en rutinesjekk at flere av landets fremste forretningsadvokater skal ha sluset nærmere 7,5 milliarder kroner til ulike skatteparadiser. Nå havner saken i retten.
Årsaken er at advokatfirmaene nekter å gi skattemyndighetene opplysninger om hvem som er avsender og mottaker av pengene, skriver Dagens Næringsliv.
Skatt øst varslet bokettersyn hos seks advokatfirmaer, men selskapene hevdet at transaksjonene er gjort på vegne av klienter og at opplysningene derfor er taushetsbelagt.
Pålegget fra Skatt øst ble derfor innklaget for Skattedirektoratet, som ga Skatt øst medhold, noe som har ført til at advokatfirmaet Thommessen - et av de seks advokatfirmaene - har saksøkt Skattedirektoratet for å få fram en prinsippavgjørelse.
- Staten ønsker å få avklart om det er Thommessens skatte- og avgiftsdisposisjoner som er berørt av transaksjonene, eller andre. Vi mener det ikke holder at Thommessen sier at «nei, det er ikke oss» og viser til at det er klientenes penger, sier Christian Reusch hos Regjeringsadvokaten.
Advokat Erik Keiserud i advokatfirmaet Hjort, som representerer kollegene i Thommessen, ønsker ikke å forhåndsprosedere saken i media, men konstaterer at advokatfirmaet er uenig i at saken gjelder ligning av firmaet Thommessen.
Saken er berammet til februar, og lignende saker mot fem andre advokatfirmaer er utsatt i påvente av en avgjørelse i denne saken. (...)
Advokater mellommenn mot skatteparadiser
ukeavisenledelse.no 21.12.2010
Seks norske advokatkontorer har på seks år fra 2004 til 2009 overført til sammen 7,5 milliarder norske kroner til eller fra utenlandske skatteparadiser. Alle viser til kundekonfidensialitet og nekter å opplyse hvilke klienter som eier pengene.
Det skriver Dagens Næringsliv. Opplysningene er kommet frem gjennom søk som skattemyndighetene har gjort i valutaregistrene. Skattemyndighetene frykter at pengene helt eller delvis kan være et ledd i økonomisk kriminalitet, og har forlangt å få opplysninger om hvem pengene er overført på vegne av. Saken kommer for retten i februar.
Det er advokatkontoret Thommessen som fronter den første saken på vegne av advokatene, og det er ventet at utfallet vil danne presedens for hva de øvrige firmaene må gi av opplysninger senere skriver avisen. (...)
- Advokater i skatteparadis
Advokater i skatteparadis
ukeavisenledelse.no 22.9.2009
Skatt Øst har avdekket milliardoverføringer til skatteparadiser med advokater som mellommenn. Her må det skjæres igjennom. Advokaters taushetsplikt må vike i jakten på skattesnytere, skriver redaktør Magne Lerø.
Norsk advokater fører penger ut og inn av skatteparadiser i stor stil på vegne av klienter, skriver Aftenposten i dag. Advokatene nekter imidlertid Skatteetaten å få vite hvem klientene er. Seksjonssjef Øyvind Bakken i Skatt øst mener advokatfirmaene bidrag til å skape et skatteparadis i Norge.
Det står strid om 4,6 milliarder kroner, tre av de er knyttet til et firma i Norge, i løpet av de siste fem årene. Transaksjonene har skjedd i forhold til et par selskaper i Karibien, og i alt seks norske advokatfirmaer er involvert.
I denne saken står lov mot lov. Skatt øst henviser til ligningsloven som gir dem rett til fullt innsyn i alle pengetransaksjoner som skjer her i landet. Advokatene på sin side hevder at de har en lovbestemt taushetsplikt som har til hensikt å verne sine klinter.
Berit Reiss-Andersen, leder for Advokatforeningen, sier hun tar sterkt avstand fra påstanden om at advokater bidrar til å skjule svarte penger. Hun minner om at politiet har hjemmel til å oppheve taushetsplikten dersom det er mistanke om kriminalitet. (...)
- Slik forsvinner skattemilliardene
Bedrift skal ha unndratt 260 mill. fra skatt
aftenposten.no 2.2.2012
I fjor avslørte kontrollørene at 620 millioner ble skjult eller overført til utlandet fra selskap i Agder. (...)
Internasjonale selskap
De ti største kontrollsakene i 2011 avdekket inntektsunndragelser på til sammen 730 millioner kroner fra slike selskaper. Fem av dem tilhører Telemark, mens de øvrige ligger i Vest-Agder (3), Aust-Agder (1) og Buskerud (1).
- Vår satsning på store selskap skyldes blant annet at det har blitt mer vanlig med skatteplanlegging i næringslivet, det vil si at selskaper flytter overskuddet til de landene man må betale minst skatt og avgift. Dette utfordrer ofte regelverket, sier Valen.
Mange av de store selskapene som er kontrollert driver innen shipping og industri. (...)
Norske bedrifter gjemmer milliarder i utlandet
aftenposten.no 4.3.2011
Hvorfor i all verden synker overskuddet når norske bedrifter utvider virksomheten til utlandet? Professor Jarle Møen mener mye av pengene forsvinner i skatteunndragelser.
Hvert år innlemmes stadig flere norske selskaper under paraplyen til internasjonale konserner. Andre velger å satse i utlandet selv, og oppretter lokale datterselskaper. Men lønner det seg egentlig å satse utenfor Norges grenser?
Professor ved Norges Handelshøyskole, Jarle Møen, har sammen med stipendiat Julia Tropina undersøkt hvordan det går med lønnsomheten til norske selskaper som blir flernasjonale eller kjøpes opp av utenlandske selskaper. Studiene viser at overskuddene i gjennomsnitt synker ved etablering utenfor Norge. (...)
Slik forsvinner skattemilliardene
aftenposten.no 4.3.2011
Manipulerer interne priser og overskudd - Norsk selskap+ utenlandsk etablering = mindre lønnsomt
Hvorfor i all verden synker overskuddet når norske bedrifter utvider virksomheten til utlandet? Professor Jarle Møen tror mye av pengene forsvinner i skatteunndragelser.
Hvert år blir norske selskaper innlemmet under paraplyen til internasjonale konserner. Andre velger å satse i utlandet selv og oppretter lokale datterselskaper. Men lønner det seg egentlig å satse utenfor Norges grenser?
Professor ved Norges Handelshøyskole, Jarle Møen, har sammen med stipendiat Julia Tropina undersøkt hvordan det går med lønnsomheten til norske selskaper som blir flernasjonale eller kjøpes opp av utenlandske selskaper. Studiene viser at overskuddene i gjennomsnitt synker ved etablering utenfor Norge.
Regnestykket viser at norske selskaper som blir kjøpt opp, i gjennomsnitt blir 4,5 prosentpoeng mindre lønnsomme, over tid. Lønnsomheten faller med 2,5 prosentpoeng når norske selskaper blir flernasjonale. Totalt er 1180 utenlandske oppkjøp og 340 norske selskaper som etablerte seg med datterselskaper i utlandet undersøkt i perioden 1992–2005. (...)
I fjor førte Skatteetatens kontroller til 5,5 milliarder i høyere skattbar inntekt for selskaper registrert i Norge. Med en skatteprosent på 28, tilsvarer det 1,5 milliarder mer i statskassen.
– Da var det bare en liten andel av de multinasjonale selskapene som ble kontrollert. Vi ser dette er et område vi må ruste opp på, sier Kristensen. (...)
– Beregningene er kun grove estimater fordi det ermye vi ikke vet om kapitalflukt. Men at selskaper blir mindre lønnsomme ved å bli multinasjonale, er et mønster som er både tydelig og tankevekkende, sier Møen.
Beløpet på 7,5 milliarder inkluderer både økonomisk kriminalitet, gråsoneoverføringer og helt legale overflyttinger til utlandet. Det Norge tjener på at selskaper fra land med høyere skatt enn Norge etablerer seg her, er trukket fra. Tallet reflekterer med andre ord statskassens netto skattetap. (...)
- Slik skal skattesnyterne tas
Slik skal skattesnyterne tas
dn.no 24.2.2009
Har du snytt på skatten, kan du i framtiden risikere at det blir offentliggjort, om ekspertene får det som de vil.
Utvalget som har utredet tiltak mot skatteunndragelser, foreslår at skattesnytere havner i den offentlige gapestokken.
Dommer og andre straffeavgjørelser om skatte- og avgiftsunndragelser er i dag tilgjengelig for pressen. Men vedtak som tilleggsskatt, tilleggsavgift eller tilleggstoll er underlagt taushetsplikt og dermed unntatt offentlighet. Det vil utvalget ha en slutt på.
- Utredningen er et ledd i Regjeringens satsing på bekjempelse av skatteunndragelser. Jeg har merket meg at utvalget har lagt vekt på samspillet mellom opplysninger og kontroll ved utformingen av forslag. Utvalget foreslår en rekke konkrete tiltak for å bekjempe skatteunndragelser, sier finansminister Kristin Halvorsen. (...)
- Feil å bli hengt ut som skattesnyter?
- Feil å bli hengt ut som skattesnyter
na24.no 25.2.2009
- Å tape ansikt er mye verre enn straffeskatt, mener Skattebetalerforeningen.
Tirsdag fikk finansminister Kristin Halvorsen overlevert utredningen om tiltak mot skatteunndragelser.
Flertallet i utredningen foreslår å legge seg på en langt mer offentlig linje når det gjelder personer som blir ilagt tilleggsskatt. Flertallet vil at pressen som hovedregel får tilgang til vedtak om slike vedtak om den skatte- og avgiftspliktige har opptrådt uaktsomt eller forsettlig.
Gry Nilsen i Skattebetalerforeningen var sammen med to andre utvalgsmedlemmer de eneste av de 15 medlemmene som gikk imot dette forslaget. (...)
- Klassisk konflikt
Nilsen sier at hun absolutt ser poenget med en slik offentliggjøring, men at kampen mot skatteunndragelser alltid må veies mot andre hensyn, for eksempel personvern.
- Det er en klassisk konflikt, mener Nilsen.
- Men er ikke kampen mot skatteunndragelser så viktig at en slik offentliggjøring kan forsvares?
- Nei. Det må helt klart en nærmere vurdering til før man kan komme med et slikt forslag, og personlig tror jeg ikke det blir noe av, sier Nilsen, som sier at Revisorforeningen og NHO også gikk imot dette forslaget. (...)
- Nå henger Hellas ut skattesnyterne
Gresk kvinne skylder én milliard kroner i skatt
aftenposten.no 5.2.2012
En gresk kvinne er anholdt og siktet for skatteunndragelser på over 130 millioner euro eller rundt 1 milliard kroner. (...)
Skattesnytere skal tas
Svart arbeid er svært utbredt i Hellas. Beregninger viser at den "svarte økonomien" utgjør 25-37 prosent av landets bruttonasjonalprodukt (landets samlede inntekter). Skattesnyteri er dermed en viktig årsak til den greske økonomiske krisen. (...)
Nå henger Hellas ut skattesnyterne
e24.no 23.1.2012
NO MORE MR. NICE GUY: Hellas' finansminister Evangelos Venizelos offentliggjorde i går «skammens liste» over grekerne som skylder staten flest skatteeuro.
Grekerne tar alle midler i bruk for å hente inn 115 sårt tiltrengte milliarder.
Offentliggjøringen er 170 sider lang og rommer 4152 personer som samlet skylder staten omtrent 15 milliarder euro, det vil si knapt 115 milliarder kroner.
Listen ble lagt ut på internett søndag kveld.
Hellas' finansminister Evangelos Venizelos brukte i går uttrykket «skammens liste». På listen står flere kjente artister og forretningsfolk, ifølge Der Spiegel, som henviser til gresk fjernsyn.
Skylder mer enn 150.000 euro hver
Hellas har Europas suverent svakeste statsfinanser, og lave skatteinntekter gjennom mange år forklarer en del av situasjonen.
Samtlige av grekerne på «skammens liste» skylder staten mer enn 150.000 euro, ifølge landets finansdepartement.
Dersom de gjør opp for seg, vil det være kjærkomne inntekter for den greske staten.
Viktigere er det likevel for grekerne å lande en avtale med private banker og andre finansinsitusjoner om nedskrivning av gjeld. (...)
- Bønder har jukset til seg arealtilskudd
Bønder har jukset til seg arealtilskudd
aftenposten.no 23.9.2010
Norske bønder får hvert år 3 milliarder kroner i arealtilskudd. Nå viser flyfotokontroll at flertallet av gårdbrukerne har oppgitt for store areal.
Etter kontrollen, som ble gjennomført av Riksrevisjonen, krympet gårdene i snitt med 2-3 prosent, skriver Nationen.
Ifølge kilder avisen har snakket med, finnes det eksempler på gårder som nær er halvert etter kontrollene som har pågått siden 2003.
I landets største jordbrukskommune i areal, Ringsaker, krympet arealet med 4,5 prosent etter fotograferingen. Det er en nedgang fra 182.532 dekar til 174.183 dekar. (...)
- Nå slår Hellas ned på skattesnyterne i landet
«Fattig» bonde hadde Porsche og Ferrari
na24.no 15.12.2011
Nå slår Hellas ned på skattesnyterne i landet.
Det har lenge vært klart at Hellas har store økonomiske problemer. Landet har enorm gjeld og myndighetene prøver desperat å løse problemene.
Hellas sliter imidlertid med at omtrent hele befolkningen snyter på skatten - noe som har vært et problem i lange tider.
Tidligere har det blant annet kommet fram at slektninger unnlater å melde fra om dødsfall slik at de kan fortsatt kan heve pensjon og en undersøkelse i forstedene i Aten viste at 16.974 husstander hadde et svømmebasseng, men bare 324 hadde oppgitt dette til skattemyndighetene. (...)
- Trygde og skattesnytere slipper for lett (trygdesvindel)
HANNES HODEPINE:
40 % økning i anmeldelser
for trygdesvindel
e24.no 31.1.2012
TAR SNYLTERE: - Omfanger av svindel er mye større enn hva som er avdekket, sier arbeidsmininster Hanne Bjurstrøm.
Nav avdekket trygdesvindel for 190 millioner kroner i fjor, og 1358 personer er politianmeldt. Arbeidsministeren er på jakt.
- Dette er grove forbrytelser mot fellesskapet. Risikoen for å bli tatt, er stadig større. Konsekvensen er ubetinget fengsel, sier arbeidsminister Hanne Bjurstrøm.
Ved årtusenskiftet hadde trygdeetaten to - 2 - ansatte som jaktet på bedragere. I dag består Nav Kontroll av 80 utredere og 25 ansatte som samkjører registre. (...)
Ubetinget fengsel
Siden 2006 har arbeids- og velferdsetaten Nav avslørt trygdebedragerier for en milliard kroner. 8000 mennesker er tatt. (...)
2 milliarder
Statsråden fikk i september i fjor en rapport fra Proba samfunnsanalyse som anslår omfanget av misbruk med sykepenger alene til 2 milliarder kroner årlig.
Proba har i år fått i oppdrag å analysere misbruk av ytelser som uføretrygd, dagpenger, stønad til enslige forsørgere, foreldreytelser og arbeidsavklaringspenger.
- Jeg vil ikke anslå omfanget av svindel på disse områdene. Vi må få fakta på bordet og finne ut hvor risikoen for misbruk er størst, sier arbeidsministeren. (...)
Bor i hus verdt 15 mill. – svindlet Nav for 1,5 mill.
aftenposten.no 20.12.2011
Ekteparet er bosatt i luksuriøse Holmenkollåsen. Nå er de dømt for å ha svindlet til seg sykepenger.
Den 52 år gamle kvinnen er dømt til tre og et halvt års ubetinget fengsel, mens den 57 år gamle ektefellen fikk en dom på tre år og tre måneders ubetinget fengsel. Ekteparet er fratatt retten til å drive næringsvirksomhet i fem år.
Samtidig er de to dømt til å betale tilbake 1,5 millioner kroner i uberettiget utbetalte sykepenger til Nav, og må punge ut med 660 000 kroner til konkursboet i et av selskapene de har drevet. Dommen i Heggen og Frøland tingrett blir anket videre til lagmannsretten av forsvarerne. (...)
Mange trygdemisbrukere kan havne i fengsel
nrk.no 25.10.2011
Nav har gjennomført en kontrollaksjon som har avslørt trygdebedrageri av rundt 20 millioner kroner.
Nav har for første gang systematisk sjekket sykepengeregisteret opp mot andre registre for å avsløre svindel.
Opp til 600.000
– Vi har tatt en test for å finne de mest alvorlige svindelsakene, og nå har vi avdekket 67 saker. Svindelen kan dreie seg om ca. 20 millioner kroner, sier direktør for NAV kontroll, Magne Fladby.
Nav mener disse 67 har svindla til seg i gjennomsnitt 290.000 kroner. I det mest alvorlig tilfellet er svindelen på over 600.000 kroner.
– Svindelen har hovedsaklig gått ut på at de har oppgitt feil inntekt til oss i forhold til det som er oppgitt til skattemyndighetene, sier Fladby.
I fleire tilfeller har en arbeidsgiver vært med på bedrageriet ved å oppgi kunstig høy inntekt for at den sykmeldte skullle få mest mulig utbetalt i sykepenger.
Strenge straffer
Foreløpig har Nav bare rukket å melde åtte av disse nye sakene til politiet. Men sakene skal meldes, og Magne Fladby tror straffene vil bli strenge.
– Mange vil nok havne i fengsel som resultat av disse kontrollene, sier han.
Over nyttår trapper Nav opp kontrollen med utbetalinga av sykepenger.
– Denne gangen har vi kjørt mot arbeidstakere. Neste gang vil vi også kjøre mot selvstendig næringsdrivende, og da vil vi også finne de mindre sakene, sier han. (...)
Skal ta flere svindlere
aftenposten.no 16.7.2011
Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm er lei av trygdebedrageri
Advokaten til dømte Sissy Fjell mener det er for lett å svindle staten. I fjor ble 1000 nordmenn anmeldt for trygdesvindel – nå skjerpes kontrollen.
– Norge er det
dummeste
landet. Ingen
steder er det
så lett å få
støtte som her.
Det sa Sissy
Fjell, bestemoren
fra
rom-miljøet
som i A-magasinet
i går fortalte
hvordan
hun var med
på å få barnetrygd
og uførepensjon
urettmessig
utbetalt fra Nav. (...)
Vil ta flere trygdesvindlere
nrk.no 3.7.2011
Regjeringen bevilger 10 millioner kroner ekstra for å avsløre flere av dem som svindler til seg trygd.
Det anslås at nordmenn svindler til seg om lag to milliarder kroner hvert år – bare i sykepenger.
– Nå intensiverer vi arbeidet. Å svindle til seg sykepenger og trygd er kriminalitet som medfører fengselsstraff. Det å stjele fra fellesskapet er like ille som å stjele fra alle andre, sier arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (Ap) til TV 2.
I løpet av de fem siste årene har Navs kontrollavdeling avslørt om lag 7.000 personer som til sammen hadde jukset til seg rundt én milliard kroner. (...)
Slik svindles Norge
dn.no 24.12.2010
- I spesielle miljøer synes misbruk av det norske trygdesystemet å være akseptabelt, mener Økokrim-sjef Trond Eirik Schea.
- Enkelte menneskers holdninger til regelverket er ikke bare bra, sier Økokrim-sjef Trond Eirik Schea. (...)
- Vi ser indikasjoner på at mange menneskers holdninger til regelverket ikke er bare bra. Det ser ikke ut som om det å følge reglene på området, å ta et ansvar for fellesskapet, er den største dygden, sier Økokrim-sjef Trond Eirik Schea til DN.no. (...)
Vil styrke innsatsen mot trygdesvindel
tv2nyhetene.no 28.9.2010
Færre personer er anmeldt for trygdemisbruk i år enn tidligere år. Nå ber arbeidsministeren Nav om å styrke innsatsen for å avsløre trygdesvindel.
Hittil i år er 599 personer anmeldt for å ha svindlet til seg 81 millioner kroner. Det er vesentlig færre anmeldelser enn tidligere år. I fjor var 946 personer anmeldt på samme tidspunkt, mens det i 2008 var anmeldt 805 personer, viser statistikk fra Nav. (...)
Trygdesvindlere kan ha sluppet unna
nrk.no 10.6.2010
Nav har i løpet av de fire første månedene anmeldt 323 personer for å ha svindlet til seg 43 millioner kroner. Men flere kan ha sluppet unna trygdebedrageri fordi Nav har hatt hendene fulle med å få ned køene.
– Vi har prioritert å bygge ned saksbehandlingstiden på utbetaling av ytelser, sier direktør Magne Fladby i Nav Kontroll og innkreving i en pressemelding. (...)
Stadig flere anmeldt for trygdemisbruk
tv2nyhetene.no 26.1.2010
I fjor anmeldte Nav 1435 personer for bedrageri av totalt 159 millioner kroner. Det er omtrent 10 prosent flere enn året før.
Økningen skal skyldes at stadig flere anmeldes for bedrageri med attføringsytelser. I 2009 ble 443 personer anmeldt, 34 prosent flere enn i 2008. (...)
I 2008 ble 1299 anmeldt for trygdesvindel av totalt 155 millioner kroner. (...)
Sjekker pasientopplysninger uten varsel
tv2nyhetene.no 5.10.2009
Det offentlige sjekker pasientopplysningene dine i jakten på trygdemisbruk.
Det er i forbindelse med kontroll av hvordan 24 milliarder trygdekroner benyttes, at Helfo, en etat under Helsedirektoratet, sjekker tusenvis av pasientopplysninger hvert år for å hindre misbruk, skriver Aftenposten. (...)
– Utgangspunktet for all innhenting av pasientinformasjon er at pasienten skal bli informert, sier seniorrådgiver Cecilie L.B. Rønnevik.
Helfo mener de har juridisk dekning for å hente inn deler av pasientjournaler uten å varsle pasientene. (©NTB)
Nav svindlet for over 100 millioner
nrk.no 29.9.2009
Hittil i år har Nav anmeldt nesten 1000 trygdesvindlere. (...)
– Utrolig at det går an
nrk.no 29.9.2009
Nav baserer seg på tillit, men datasystemet deres kan gi folk mulighet til å svindle etaten. (...)
- Store mørketall rundt trygdemisbruk
nrk.no 28.1.2009
Nordmenn svindler for milliarder av kroner som ikke blir oppdaget, mener NAV-sjef.
- Mørketallene er nok betydelige, sier direktør for NAV kontroll innkreving, Magne Fladby.
Han tror at det på landsbasis svindles for mange milliarder kroner mer enn det som blir oppdaget. (...)
Slik kan de tjene så mye de vil
dn.no 30.8.2008
Norges fremste ekspert på skatteøkonomi forklarer hvordan eks-poltikere har utnyttet smutthullene i Stortingets førtidspensjonsordning. (...)
Trygdebedrageri på 60.000 gir fengsel
aftenposten.no 28.8.2008
Stortingsrepresentantene som har fått inntil 6 millioner kroner i uberettiget pensjon, risikerer fengsel hvis de blir politianmeldt. (...)
- Taper kampen mot skattefusk
dn.no 14.5.2008
Skarp advarsel fra tillitsvalgte i skatteetaten.
Tillitsvalgte advarer om at skatteetaten taper i kampen mot svart økonomi og skattefusk i næringslivet.
Hittil i år er bare halvparten av de planlagte bokettersynene gjennomført, melder NRK.
– Årsaken er stram økonomi og mangel på folk, sier Øyvind Eriksen, leder av Skatterevisorenes forening.
Bokettersyn hos bedrifter og forretningsdrivende er en av ligningsmyndighetenes viktigste metoder for å avsløre skattejuks. (...)
Frykter at det blir lettere å snyte på skatten
ukeavisenledelse.no 4.4.2008
Skatteetaten sliter med stram økonomi, og de ansatte frykter det vil bli enklere å snyte på skatten fordi etaten må spare. (...)
Mange slutter for å gå til jobber som er bedre betalt utenfor etaten, og de færreste blir erstatte, melder NRK. (...)
Både den trange økonomien og omorganiseringen er en utfordring, innrømmer direktøren i Skattedirektoratet. (...)
Drukner i tips om hvitvasking
dn.no 25.2.2008
Kun et fåtall blir anmeldt og etterforsket.
Økokrim fikk inn over 7.500 meldinger om mistenkelige transaksjoner i 2007, skriver Dagens Næringsliv.
Leder Svein Arild Damslora i Økokrims enhet for finansiell etterretning anslår at hvitvaskingsmeldingene bare førte til mellom 30 og 40 anmeldelser i fjor. Årsaken er sprengt kapasitet hos politidistriktene.
– Vi har nok av saker vi kunne anmeldt og sendt videre, men som vi holder igjen av hensyn til mottakerleddet, sier Damslora til DN. (...)
Saker i millionklassen blir henlagt
ukeavisenledelse.no 11.2.2008
Politiet i Oslo har ikke kapasitet til å etterforske alvorlig økonomisk kriminalitet.
Ifølge politiinspektør Gro Smogeli, sjef for Finans- og miljøseksjonen i Oslo politidistrikt, kan saker opp mot fire til seks millioner bli henlagt på grunn av kapasitetsproblemer. (...)
Hun mener rammebetingelsene ikke er tilfredsstillende og ønsker seg en vesentlig styrking av ressursene til Finans- og miljøseksjonen. (...)
Skal ta hvitsnippene
dn.no 31.12.2007
Skattesnytere innen hvitsnipp- og finansbransjen kan ha grunn til å skjelve fra nyttår. (...)
Skattesnytere slipper for lett
nrk.no 20.10.2007
Skattesnytere slipper for lett unna, og det er et stort problem at for få blir anmeldt til politiet. Riksrevisor Jørgen Kosmo mener dette svekker kampen mot økonomisk kriminalitet.
Kritikken som kommer i Riksrevisjonens rapport, rammer særlig i ligningsmyndighetene i Oslo.
- Riktig beskatning er viktig både for enkeltmennesket og for fellesskapet. Skatteunndragelser i stor skala må etterforskes, påtales og eventuelt pådømmes, sier Kosmo. (...)
- Kunne anmeldt flere
Riksrevisjonen mener at alt for få av tilfellene som avsløres blir anmeldt. Kritikken rettes først og fremst mot ligningskontoret i Oslo, der Inger Berit Andersen er sjef.
Andersen innrømmer at de kunne anmeldt flere saker, men kan ikke tallfeste hvor mange som slipper unna.
- Vi kunne ha anmeldt atskillig flere enn det vi gjør, det er jeg helt sikker på. Det er ikke noen vits i å sende saker til politiet som blir henlagt, sier hun. (...)
Skatteparadiser (skatteflukt)
Avtal med Uruguay stoppar skatteflykt
norden.org 14.12.2011
Onsdagen den 14 december undertecknade Danmark, Sverige, Norge och Island samt Grönland och Färöarna informationsutbytesavtal med Uruguay. Avtalen ingår som ett led i de nordiska ländernas gemensamma strävan att bekämpa skatteflykt och är en fortsättning på ett projekt i regi av Nordiska ministerrådet. (...)
Läs mer om avtal mot skatteflykt
Relaterat innehåll Nordiska ministerrådet för ekonomi- och finanspolitik (MR-FINANS) (Organisation)
De nordiska regeringarnas samarbete inom ekonomi-finansområdet leds av de nordiska finansministrarna som utgör MR-FINANS. Samarbetet lägger grunden för att främja nordiska intressen internationellt och för en mer omfattande global ekonomisk integration.
Avtal mot skatteflykt (Project)
Nordiskt samarbete om ingående av informationsutbytesavtal på skatteområdet med finansiella offshorecentra (...)
Professor: - Skatteflukt rammer Afrikas fattige
vg.no 3.10.2011
Internasjonale selskaper stikker av fra skatteregningen og smugler store inntekter ut fra mange utviklingsland, hevder professor.
Hvert år forsvinner rundt 1,2 milliarder dollar, nærmere sju milliarder kroner, fra land som er rike på naturressurser, men fattige på penger, først og fremst i Afrika. Summen er langt større enn den samlede bistanden til disse landene, ifølge økonomiprofessor Léonce Ndikumana, som har gransket kapitalflukten.
- Den afrikanske gjeldskrisen er en myte. Vi trenger en global løsning slik at alle selskaper må følge de samme reglene, sier professoren, som er tidligere direktør av Den afrikanske utviklingsbanken. I dag jobber han ved det amerikanske universitetet Amherst.
Han konstaterer at mange selskaper driver med en form for dobbel bokføring: Den offisielle, som man skatter av, og den virkelige. (...)
Angriper påstander om skatteparadis
aftenposten.no 13.9.2011
Luxembourg er et av Europas ledende finanssentrum.
Etter omtale i Aftenposten går lilleputtlandet rett i strupen på organisasjonen Tax Justice Network, som på sin side ler av Luxembourgs påstander.
22. august publiserte Aftenposten en artikkel om at 10 prosent av selskapene på Oslo Børs er registrert i en av verdens fire fremste skatteparadiser.
Luxembourg, ett av de fire skatteparadisene i vår artikkel, ligger på 2. plass i den årlige rangering av land med økonomiske hemmelighold, Financial Secrecy Index, utarbeidet av den internasjonale rettferdig-skatt organisasjonen Tax Justice Network (TJN). Det betyr at det er svært lite innsyn i landets pengetransaksjoner og ofte vanskelig å finne ut hvem som egentlig står bak firmaer registrert i landet.
Les også:
- Skatteparadiser kan finansiere terrorisme
- Snakker ikke høyt om skatteparadiser
- Folketrygdfondet holder munn om skatteparadiser
Protesterer
Nå protesterer Luxembourg høylydt mot rangeringen og vil fri seg fra skatteparadis-betegnelsen.
«Så langt vi ser det er det en villet misforståelse i TJNs studier», skriver Fernand Grulms, adm. dir. i Luxembourg for Finance, i et brev til Aftenposten.
Luxembourg for Finance, som er et offentlig-privat byrå, har som oppgave å bygge merkevaren til Luxembourg som et finansielt sentrum.
«Luxembourgs reguleringer i forhold til anti-hvitvasking og terroristfinansiering overgår internasjonale anbefalinger» mener Grulms, som nå vil påklage overfor TJN landets plassering på indeksen. (...)
Gadafi kan se langt etter milliardene
aftenposten.no 22.8.2011
Selv om Gadafi kan ha klart å lure unna en formue i skatteparadiser, så vil dette trolig ikke hjelpe han. Han kan få store problemer med å få asyl noe sted, mener forskere. (...)
Når Gadafi er bekjempet så vil disse midlene trolig tilgjengeliggjøres for overgangsrådet, ifølge NUPI-rådgiver Helge Lurås. (...)
Lurås tror det i tillegg kan finnes penger som Gadafi har lurt unna i skatteparadiser.
- De fleste autokrater lurer unna penger til seg selv og sin familie, så det er sannsynlig at Gadafi har gjort det samme. Men han har hatt en stor ideologisk overbevisning, og fremstår kanskje som mindre egoistisk enn andre diktatorer så det er ikke sikkert, påpeker Lurås.
Han tror imidlertid at deler av disse midlene også kan være frosset, dersom de eksisterer.
- Amerikanske myndigheter er flinke til å spore midler selv i skatteparadiser, sier han. (...)
Skatt Øst henter hjem flere milliarder som er gjemt vekk i utlandet
tv2nyhetene.no 4.7.2011
I snitt hadde hver skattesvindel 45 millioner kroner gjemt vekk i utlandet.
Siden ordningen ble innført har til sammen 554 personer meldt ifra om skjult skatteformue i utlandet. Så langt i år har 266 personer fått økt sin skattbare formue med rundt tolv milliarder kroner, og sin skattbare inntekt med drøyt 260 millioner kroner.
Det betyr at hver av de 266 tidligere skattesvindlerene hadde i snitt over 45 millioner kroner gjemt vekk i utlandet.
Slipper å betale straffeskatt
Ved å melde inn en skatteformue vil skatteyter slippe å betale tilleggsskatt på inntil 60 prosent eller å bli politianmeldt, men skatten man skulle betalt, i tillegg til renter, må betales inn
LES OGSÅ: Her kan norske penger være gjemt
Oslo ligger på skatteamnesti-toppen i Skatt øst med flest innmeldte saker, med 368 saker.
Får avtaler med stadig flere land. (...)
Flere melder om skjulte formuer
nrk.no 2.7.2011
Stadig flere angrer på svarte utenlandsformuer de har holdt skjult, og melder fra til skattemyndighetene.
Rikfolk fra Oslo og Akershus står for 90 prosent av de ulovlige utenlandsformuene som er på mer enn 12 milliarder kroner.
– Vi blir stadig overrasket over hvor store beløp som ligger skjult i utlandet, sier leder for skattekrimavdelingen i Skatt Øst, Jan-Egil Kristiansen til NRK.
– Bare toppen av isfjelletSelv om det er stadig flere som melder om skjulte formuer, anslår Kristiansen at det fremdeles er mange som ikke har meldt seg.
– Dette er nok fortsatt toppen av isfjellet, det strømmer saker inn, og vi ser i våre kontroller at det fortsatt er flere der ute som har skjulte verdier, sier Kristiansen til NRK.
Vanskelig å gjemme
Rikfolk må selv melde fra om sine skjulte millionformuer før de blir avslørt for å slippe straffeskatt. Da må de skatte på vanlig måte av både formue og inntekt, med renter og renters rente, i inntil ti år tilbake i tid.
– Ordningen er derfor svært gunstig, mener Kristiansen.
Skatt Øst tror det er en årsak til at 50 nye angrende syndere har meldt seg det siste halve året.
– I tillegg har risikoen for å bli avslørt økt kraftig, fordi stadig flere skatteparadiser inngår avtale med norske myndigheter om å utveksle opplysninger om privatfolks økonomi, sier Kristiansen.
Norge har inngått avtaler med over 30 nye land som betegnes som skatteparadiser. (...)
523 millioner avslørt unndratt
dn.no 6.4.2011
Tre år etter lekkasjene fra en tidligere ansatt i Liechtenstein-banken LGT skal norske skattemyndigheter så langt ha avslørt 523 millioner kroner unndratt skatt og arveavgift i Norge, skriver Dagens Næringsliv.
Norske skattemyndigheter fikk tilgang til kontolistene fra Liechtenstein via skattemyndighetene i blant annet Sverige og Tyskland.
- I sum snakker vi om 313 millioner kroner i unndratt inntekt samt 140 millioner i unndratt formue og arveavgiftsgrunnlag på 70 millioner kroner fordelt på fem saker. I de to største sakene er det nå reist tiltaler i Bergen og Drammen. I tillegg er ytterligere én anmeldt, og i to saker er det fattet vedtak om tilleggsskatt og arveavgift, sier skattedirektør Svein Kristensen til DN. (...)
Skal ha flyttet 320 mill. fra Drammen til skatteparadis
aftenposten.no 23.3.2011
Økokrim har tatt ut en av historiens største tiltaler i en skatteparadissak.
Politiadvokat Marianne Bender i Økokrim sier det ligger omfattende etterforskning bak tiltalen.
- Etterforskningen har vært omfattende av flere grunner. Det har vært mye utenlands etterforskning, det er også store beløp i saken. I tillegg skal det grove utroskapet ha foregått over lang tid, altså opp mot femten år, sier hun til Aftenposten.no. (...)
Storbanker skjuler diktatorernes milliarder
business.dk 22.3.2011
EU har netop strammet grebet om Gaddafis og Mubaraks gemte formuer, og selv det schweiziske finanstilsyn er i aktion. Imens kæmper særligt amerikanske storbanker imod strammere kontrol.
EU udvidede mandag indefrysningen af midler fra kredsen omkring den væltede egyptiske diktator Hosni Mubarak og strammede også sanktionerne mod topfolk fra det libyske regime og en række af landets institutioner. Men i bankverdenen er det ikke alle, der er med på at intensivere jagten på diktatorernes stjålne penge. (...)
Undersøgelse i Schweiz
Parallelt med udviklingen i EU er også de schweiziske myndigheder gået i aktion. Ifølge Wall Street Journal undersøger det schweiziske finanstilsyn nu et dusin banker for at se, om de fulgte reglerne mod hvidvaskning, da de accepterede at modtage indlån for milliarder af dollar fra topfolk i Egypten, Tunesien og Libyen.
"Bankerne må have vidst, at ingen statsoverhoveder kunne tjene den slags penge på lovlig vis. Alene det, at der er fundet den slags penge, rejser meget alvorlige spørgsmål," siger Mark Pieth, der leder antikorruptionsgruppen i OECD til avisen. (...)
Registrering af politikere
Derudover overvejer OECD også, om der skal være strengere kontrol med politiske ledere og topembedsmænd, såkaldte Politically Exposed Persons. For eksempel kan banker blive påkrævet at screene indenlandske politiske ledere, mens det i dag kun er diplomater og ambassadører, der virker i udlandet, som bliver gransket særligt nøje.
Også den idé er bankernes organisation imod, da den vil medføre en millionregning til bankerne for den ekstra kontrol. (...)
Rapporterte inn skjulte formuer for over 3 milliarder
aftenposten.no 4.2.2011
Skatteamnestiet har ført til at skjulte formuer for mellom 3 og 4 milliarder kroner er blitt rapportert inn til skattemyndighetene de siste tre årene.
I 2010 meldte nærmere 190 personer fra til skattekontoret om at de har formue og inntekt i utlandet som de ikke har oppgitt i selvangivelsen. Siden 2007 har rundt 670 personer meldt fra om skjulte formuer.
De fleste formuene har vært skjult i inntil ti år og etterlignes for tilsvarende periode.
Ifølge Skattedirektoratet har 240 personer fått sine saker ferdigbehandlet, og sakene har medført en samlet formuesøkning over ti år på nesten 11 milliarder kroner. (...)
WikiLeaks får sveitsiske bankpapirer
vg.no 17.1.2011
En tidligere ansatt i det hemmelighetsfulle sveitsiske bankapparatet har levert informasjon til WikiLeaks om flere hundre kunder som har penger i skatteparadis.
Rudolf Elmer ledet tidligere den sveitsiske banken Julius Bärs kontor i skatteparadiset Caymanøyene. Han ble sparket i 2002 og stilles for retten i Sveits onsdag for å ha brutt den strenge taushetsplikten knyttet til bankvesenet.
Mandag ga Elmer WikiLeaks-gründer Julian Assange informasjon om rundt 2.000 bankkunder som har plassert penger i utenlandske kontoer. (...)
Har innrømmet 2,3 milliarder i skjult formue
na24.no 21.12.2010
På Østlandet har 500 nordmenn meldt seg til skattemyndighetene.
Skatt øst melder at 500 personer som har skjulte formuer i utlandet, med samlet formue på minst 2,3 milliarder kroner, har meldt seg så langt. Bare i år har det kommet inn 115 nye saker.
- Vi er svært fornøyd med at det fortsetter å strømme inn slike saker til oss. Denne utviklingen startet høsten 2007 og antall saker har nærmest eksplodert etter dette. Tidligere mottok vi bare et par slike saker i året. Det er tydelig at mange har innsett at risikoen for å bli tatt nå er stor etter at Norge har inngått samarbeidsavtaler om utveksling av opplysninger med tidligere skatteparadiser og at kontrollene er skjerpet, sier avdelingsdirektør ved Skattekrimavdelingen i Skatt øst.Jan-Egil Kristiansen i meldingen.
Flest saker gjelder personer med bankkontoer i Sveits (175), dernest kommer Luxembourg (39). (...)
Slutt på hemmelighet
aftenposten.no 2.10.2010
C Sveits gir Tyskland informasjon om skjulte bankkonti
Sveits kommer til å
gjøre slutt på ordningen
med hemmelige bankkonti,
som bl.a. felte
Oslos tidligere ordfører
Per Ditlev-Simonsen.
Per Ditlev-Simonsen trakk seg i 2007 som ordfører i Oslo og hans datter Cecilie Ditlev-Simonsen måtte slutte som kommunikasjonsdirektør i Hydro da det ble avslørt at familien hadde hemmelige bankkonti, de såkalte «tantene i Sveits», som ikke var oppgitt til norske skattemyndigheter.
Skatteavtale. Sveits skal ifølge
nyhetsbyrået Bloomberg nå
være innstilt på å avvikle ordningen
der landets banker garanterer
kundene full taushet om
bankinnskudd og andre verdier
demåtte oppbevare i alpelandet.
Sveits og Tyskland er i ferd
med å avslutte forhandlingene
om en skatteavtale. Den kommer
ifølge den sveitsiske skatteadvokaten
Eric Jucker til å åpne
for at tyske skattemyndigheter
kan få opplysninger om tyskere
som er mistenkt for å ha penger
på konti i alpelandet som de ikke
har oppgitt i selvangivelsen.(...)
125 meldte fra om skjulte formuer
aftenposten.no 16.7.2010
De frykter å bli tatt, tror Skatteetaten. (...)
I de sakene skattekontorene har ferdigbehandlet, dreier det seg om skjulte verdier for over tre milliarder kroner.
Siden 2007 har nærmere 600 personer meldt fra om skjulte formuer. De fleste av sakene stammer fra Skatt øst, som har 447 av sakene. Skatt nord er på bunn, med kun fire saker siden 2007.(...)
Flere tusen skattejuksere kan bli tatt med buksene nede
na24.no 17.6.2010
Banebrytende avtale om banktysting.
Sveitsiske politkere har torsdag gitt sin velsignelse til en avtale med USA, som vil gi amerikanerne tilgang til informasjon knyttet til tusenvis av mistenkte skatteflyktninger, ifølge Associated Press.
Både underhuset og overhuset i det sveitiske parlamentet har blitt enige om at det ikke vil bli åpnet opp for folkeavstemning på avtalen, som vil føre til at landets største bank, UBS, vil frigi navnene på 4.450 amerikanere mistenkt for skatteunndragelse i USA.
Avtalen ble inngått i fjor, med politisk innsats på høyeste nivå, men for et par uker siden sa underhuset nei, med 104 mot 76 stemmer.Den sveitsiske bankforeningen beskyldte underhuset for å drive et politisk spill, og flere partier signaliserte da at de kan godta avtalen dersom visse betingelser blir innfridd. (...)
Flere melder om skjulte formuer
aftenposten.no 17.3.2010
1,8 milliarder kroner er meldt inn siden skandalen med «tantene i Sveits». (...)
I kjølvannet av Sveits-skandalen høsten 2007, der det viste seg at familien til Oslo-ordfører Per-Ditlev Simonsen hadde en formue plassert i en bank i Sveits, ble det innført et skatteamnesti.
Familien skal ha omtalt de skjulte kontiene som «tantene i Sveits». (...)
410 erkjente skjult utenlandsformue
nrk.no 16.2.2010
Skatteetatens jakt på skjult utenlandsformue bærer frukter. 410 personer krøp til korset i 2009 og oppga utenlandsinntekt som de ikke har ført i selvangivelsen. (...)
Skatteamnesti avdekket 2,5 milliarder i utlandet
tv2nyhetene.no 1.2.2010
385 personer har meldt fra om formue i utlandet.
I løpet av fjoråret ble det meldt inn 245 saker som handler om skjulte formuer i utlandet, mot 78 saker året før. Til nå har totalt 385 personer meldt fra til Skatt øst om formuer som har vært gjemt bort i utlandet. (...)
For å få skatteamnesti må man frivillig og på eget initiativ melde fra til skattekontoret om ikke oppgitte beløp i tidligere selvangivelser. Amnestiet innebærer at man slipper å betale tilleggsskatten på 60 prosent. Skatten man skulle ha betalt, og renter, må betales. Beløpet kan beregnes ti år tilbake i tid. (©NTB)
Her er verdens sidste skattely
dinepenge.dk 20.1.2010
Der er fortsat en lang række hemmelighedsfulde himmelstrøg, som ikke udleverer bankoplysninger til danske skattefar.
Selv om Skatteministeriet forleden indgik endnu en håndfuld aftaler med skattely om udveksling af skatteoplysninger, så er der fortsat et tocifret antal lande, der ikke har indgået aftaler med Danmark. (...)
Der er dog fortsat disse 18 lande, som ikke har indgået aftaler om at udleverer oplysninger om bankkonti til danske myndigheder: (...)
350 har meldt om skjulte formuer
nrk.no 21.12.2009
350 personer har til nå meldt fra til Skatt øst om skjulte formuer i utlandet. Over 90 prosent av sakene i Skatt øst gjelder Oslo og Akershus. (...)
– Vi tror at den kraftige økningen av slike saker skyldes den store oppmerksomheten som i år har vært rettet mot skatteparadisene og skjulte formuer og inntekter i utlandet, kombinert med skatteamnestiet der man slipper tilleggsskatten, sier Jan-Egil Kristiansen, leder for Skattekrim øst. (...)
Uklart formål med skatteparadisregister
datatilsynet.no 16.11.2009
Datatilsynet ber Utenriksdepartementet utrede personvernskonsekvenser før de offentliggjør potensielle skattesnyltere.
Utenriksdepartementet foreslår i et høringsbrev at det opprettes et register på norske selskaper og enkeltpersoner som tilrettelegger og oppretter selskaper i det som i høringen kalles skatteparadis. Utenriksdepartementet ønsker å registrere navn og fødselsnummer/organisasjonsnummer og gjøre registeret offentlig tilgjengelig. (...)
Flere varsler skatteetaten om skjulte formuer
vg.no 14.10.2009
Hittil i år har 220 personer meldt fra til skattemyndighetene om at de har formue og inntekt i utlandet som de ikke har ført opp i selvangivelsen. (...)
For å få amnesti må man på eget initiativ melde om at det mangler informasjon i tidligere selvangivelser. Amnestiet innebærer at de slipper med 1 prosent tilleggsskatt istedenfor 60 prosent. (...)
Hele 319 av de totalt 360 personene som har benyttet muligheten for amnesti, kommer fra østlandsområdet. (...)
Norske selskaper på Cayman Islands:
Tause om postboksene
nrk.no 6.10.2009
Da NRK Brennpunkt besøkte Caymans Islands, fant vi flere norske bedrifter som har «kontor» i postbokser i det berømte skatteparadiset. Stort sett vil de ikke snakke om hvorfor. (...)
Økokrim-topp ut mot Ugland
– Et system som er skapt for å misbrukes
nrk.no 6.10.2009
– Hele systemet Ugland House representerer er designet for å kunne misbrukes i andre land, tordner Økokrims Morten Eriksen. (...)
Andreas Ove Ugland til Brennpunkt:
- Cayman har vært god mot meg
nrk.no 6.10.2009
Han har blitt rik på å legge til rette for selskaper som vil ha postboksetableringer i skatteparadiset Cayman Island. Andreas Ove Ugland roser øystaten, og fastholder at all virksomheten er lovlig. (...)
- Varselklokkene bør ringe
nrk.no 6.10.2009
Transparency International mener at Telenors nye gigantkonsern registrert i et skatteparadis bør få varselklokkene til å ringe hos næringsministeren. (...)
Bankansatt dømt til 3 år i fengsel
nrk.no 21.8.2009
En amerikansk domstol har dømt den tidligere UBS-ansatte, Bradley Birkenfeld, til 40 måneder fengsel for å ha hjulpet amerikanske kunder med skattejuks.
Bradley Birkenfeld, som tidligere jobbet i den sveitsiske storbanken UBS , erkjente i dag å ha hjulpet rike kunder med å unndra opp mot 20 milliarder dollar fra den amerikanske staten i fjor.
19. august i fjor gikk den sveitsiske banken med på å overlevere kontoinformasjon til 4450 kontoer til den amerikanske skatteetaten skriver Bloomberg.com.
Erkjennelsen har fått USAs regjering til å vurdere å reise erstatningssak på mange millioner dollar mot banken. (...)
USA får innsyn i sveitsiske bankbøker
nrk.no 19.8.2009
Den sveitsiske banken UBS har gått med på å gi USAs skattemyndigheter informasjon om 4.450 kontoer.
Den amerikanske skatteetaten IRS mistenker kontoinnehaverne for å unndra skatt ved å gjemme penger i den sveitsiske banken.
Les også: Obama ut mot skatteparadiser
– De 4.450 kontoene inneholdt på ett tidspunkt hele 18 milliarder dollar (110 milliarder kroner), sier skattedirektør Doug Shulman. (...)
Uten filter: Skatt i paradis
Kjetil Wiedswang er kommentator i Dagens Næringsliv.
dn.no 11.7.2009
Verden har forent seg i kamp mot skatteparadisene. Få bryr seg om hva deres forsvarere har å si. (...)
25 politisaker i skatteparadiser
p4.no 6.7.2009
P4 (Lillehammer): Åtte personer tilknyttet samme miljø innen IT-bransjen er siktet for å ha gjemt bort over 120 millioner kroner i skatteparadiser.
Saken ble avdekket ved bokettersyn i IT-selskapet, der det ble funnet ulike spor av forgreninger til skatteparadiser, skriver Aftenposten.
Skatteetaten og politiet jobber nå med til sammen 25 saker hvor penger skal ha blitt gjemt bort i utlandet. (...)
SKATTESNYTERE KOMMER TIL KORT:
Skattesnytere blir felt av utenlandske kort
e24.no 29.6.2009
Nesten 9 millioner utenlandske kort er blitt brukt av nordmenn i Norge.
Skatteetaten sjekker nå om transaksjoner for 39 milliarder kroner er lurt unna i skatteparadiser. (...)
Det har vært et rush til skatteetaten etter at tidligere Osloordfører Per Ditlev-Simonsen ble tatt med buksene nede med sin skjulte formue i Sveits, på bankkonti kalt «tantene i Sveits.»
Da ble det allment kjent at den som forteller skattemyndighetene om gjemte penger får stor strafferabatt. (...)
Kan glemme skattejakt i sveitsiske banker
dn.no 24.6.2009
Det sveitsiske finansdepartementet avviser at ny avtale gir norske skattemyndigheter rett til å fiske etter nordmenns kontoer i Sveits.
I forrige uke ble Norge, Sveits og Luxembourg enige om utkastet til nye formuleringer i skatteavtalene. Finansminister Kristin Halvorsen (SV) uttalte at man snart bare kan glemme å holde penger skjult for skattemyndighetene på kontoer i de to landene.
Les også: Slutt for «tantekontoer» i Sveits og Luxembourg (...)
SAS I SKATTEPARADIS:
- Helt uakseptabelt av SAS
E24.no 18.6.2009
(...) Statsråd Erik Solheim og pengejeger Eva Joly er begge kritiske til at SAS ifølge Dagens Næringsliv har leaset 16 fly av hemmelige eiere som registrert på skatteparadiset Cayman Islands.
- Det er helt uakseptabelt at vi ikke vet hvem som står bak investorene til flyene som SAS venter. Spørsmålet er hvor pengene kommer fra, spørsmålet er om de ukjente eierne har betalt skatt før de ble operatører i et skatteparadis, sier Eva Joly til E24. (...)
Skatteparadisregister
orapp.no 18.6.2009
Alle norske selskaper og privatpersoner bør pålegges å rapportere sin aktivitet i skatteparadiser i Brønnøysundregistrene, foreslår Kapitalfluktutvalget.
I dag får utviklingsminister Erik Solheim overlevert en rapport fra Kapaitalfluktutvalget, som kommer med forslag til tiltak for å bekjempe skatteparadiser.
Ifølge Dagens Næringsliv er ett av tiltakene å undersøke om det lar seg gjøre å pålegge alle nordmenn, både privatpersoner og selskaper, å rapportere om all aktivitet de har i skatteparadiser.
Utvalget konkludere med at skatteparadisene har en rekke skadelige virkninger internasjonalt, blant annet at det hindrer vekst i utviklingsland.
Ifølge en analyse fra Norges Handelshøyskole taper norske skattemyndigheter årlig mellom 15 og 25 milliarder kroner på at internasjonale selskaper flytter overskudd ut av Norge. (...)
Slutt for «tantene»
e24.no 17.6.2009
Sveits’ tid som skatteparadis for nordmenn er over. Nå har skattemyndighetene tilgang inn i de dypeste sveitsiske bankhvelv.
–Dette er et betydelig gjennombrudd i kampen mot skatteparadisene, sier finansminister Kristin Halvorsen til Aftenposten.
Det er bare dager siden Norge, som ett av de første landene i verden, ble enig med Sveits og Luxembourg om at det ikke skal være mulig lenger for nordmenn å gjemme unna penger der. De to landene er kjent for hemmelighetskremmeri og banksekretesse.
–Vi regner med at Sveits og Luxembourg er blant de mest brukte landene til å gjemme bort penger for nordmenn, sier Halvorsen. (...)
Jagten på finansvikingernes milliarder
business.dk 7.6.2009
For få år siden blev den islandske model og landets storinvestorer hyldet af præsidenten. I dag sammenligner den nye erhvervsminister modellen med den amerikanske erhvervskandale Enron. Jagten er i gang, mens hovedpersonerne er rykket udenlands.
Hvad laver detektivselskabet Kroll i Island?
Samme Kroll som tidligere har fundet formuer gemt af diktatorerne Saddam Hussein, Baby Doc og Ferdinand og Imelda Marcos? (...)
Verdens siste skatteparadiser
e24.no 28.5.2009
SINGAPORE: Singapore vinner den tvilsomme førsteplassen over verdens beste skatteparadiser. Her har nemlig alle utlendinger statsgaranti og øya har full diplomatisk beskyttelse fra Kina.
Etter at mange av verdens rikeste land har tatt opp kampen mot skatteparadisene har det nå blitt stadig vanskeligere for millionærene å gjemme seg bort.
Finanskrisen rammet USA med full styrke og landets myndigheter har for første gang lagt press på skatteparadisene for å utlevere skattesnylterne. (...)
Vil intensivere kampen mot skatteparadisene
vg.no 28.5.2009
(VG Nett) Skattemyndighetenes klappjakt på rikinger som har gjemt unna penger i utlandet begynner å gi resultater. Nå vurderer skatteetaten politianmeldelse av verstingene. (...)
Sveitsisk bank nekter å sladre
na24.no 1.5.2009
Amerikanske myndigheter vil ha kundeopplysninger på 50.000 amerikanere, de mistenker for å unndra penger fra beskatning.
Det sier UBS, Sveits' største bank, nei til, ifølge BBC. (...)
- Det kan ikke være tvil om at Sveits har en sterk interesse av at loven om privatlivets fred blir håndhevet også i finanssaker, skriver banken.
Skattedirektoratet IRS i USA mener de har beviser på at ansatte i UBS har hjulpet amerikanske kunder med å snyte på skatten, og at dette har foregått systematisk og over tid. (...)
Sveitsisk bank hemmeligholder svarte kontoer
e24.no 1.5.2009
- Loven om privatlivets fred må gå foran, mener banken. (...)
– Det kan ikke herske tvil om at Sveits har sterk og legitim interesse av at loven om privatlivets fred i finanssaker blir håndhevet, heter det videre i dokumentet. UBS påpeker at folk som bryter loven, kan bli tiltalt og straffet i Sveits. (...)
Tapte 11 milliarder på tre måneder
vg.no 15.4.2009
TUNG DAG: Administrerende direktør Oswald Grübel måtte ta til tårene under pressekonferansen i dag.
Sveits' største bank UBS tapte over 11 milliarder kroner de tre første månedene i år. Nå skal 8.700 arbeidsplasser kuttes i et forsøk på å få kontroll over kostnadene. (...)
Da UBS ble tvunget til å oppgi kundeopplysninger til amerikanske skattemyndigheter, ble det oppfattet som en trussel mot hemmeligholdet som tradisjonelt har omgitt det sveitsiske bankvesenet. Så langt er over 130 milliarder kroner trukket ut av UBS, og banken har fortsatt til gode å stanse kapitalflukten. (...)
Lege dømt for tapping av virksomheten
vg.no 30.3.2009
En lege er dømt til fengsel i åtte måneder for å ha tappet legevirksomheten sin med inntil 4,1 millioner kroner.
Dommen i Haugaland tingrett slår fast at risikoen for å bli oppdaget var svært lav, og at det derfor er ekstra viktig at det ble reagert så strengt.
Legen var både styreleder og daglig leder, og har i utførelsen av disse rollene overført betydelige pengebeløp til et utenlandsk selskap som hun - og/eller hennes bror - kontrollerte, melder Økokrim.
Utad fremstod overføringene som betaling for leasing av lasermaskiner.
Legen må også tåle inndragning på 2,5 millioner kroner. (...)
Dømt for ulovlig tapping av legeklinikk
dagbladet.no 28.3.2009
(...) Haugaland tingrett har dømt en lege til åtte måneders ubetinget fengsel for å ha tappet sin egen klinikkvirksomhet for 4,1 million kroner.
Tappingen har skjedd ved at klinikkens maskinpark ble solgt til et selskap på kanaløya Guernsey og deretter leaset tilbake til klinikken.
Selskapet på Guernsey var eid av legen og hennes bror, melder Haugesunds Avis. (...)
Kan få fengsel for bortgjemt formue
aftenposten.no 20.3.2009
160 personer har meldt seg til skattemyndighetene etter Ditlev-Simonsen-saken.
Økokrim sier til nrk.no at folk som frivillig innrapporterer sine hemmelige utenlandsformuer på tross av tilbudet om skatteamnesti likevel kan havne i fengsel.
- Skatteetaten frister med skatteamnesti for dem som frivillig registrerer sin hemmelige formue i utlandet. Men det forhindrer ikke at man allikevel kan bli straffedømt senere, sier førstestatsadvokat Petter Nordeng i Økokrim til nettsiden. (...)
600 millioner på hemmelig konto
nrk.no 19.3.2009
Nordmenn skjuler flere hundretalls millioner på utenlandske kontoer, blant annet i sveitsiske banker, hevder skatteetaten.
Stadig flere nordmenn sier fra til norske myndigheter om sine hemmelige kontoer i utlandet. Siden 2007 har staten fått innrapportert over 600 millioner kroner. (...)
Ordføreravsløring ga skatteskred
dn.no 29.1.2009
- Vi har fått inn 5 milliarder kroner til beskatning, sier skattekrimleder.
Avsløringen av tidligere Oslo-ordfører Per Ditlev-Simonsens hemmelige kontoer i Sveits har resultert i veritabelt skatteskred.
Hele 132 personer har meldt seg etter avsløringen av den daværende ordførerens sveitsiske formue i 2007. Det har gitt kemneren 5 milliarder kroner å beskatte, skriver Dagbladet.
Les også: Storaksjon mot skjulte formuer (...)
Dette kan redde skattesvindlerne
na24.no 28.1.2009
Bevisene mot norske skattesnyltere kan være stjålet - hvilket gjør dem ulovlige. (...)
Onsdag meldte Skatteetaten at de har 50 navn over nordmenn som kan ha unndratt penger fra beskatning i skatteparadiset Liechtenstein. Men hvordan saken startet på kan bli et problem for myndighetene.
En utro medarbeider i en bank i Liechtenstein skal ha solgt opplysninger om kundene til banken til tyske myndigheter. Myndighetene i Liechtenstein var i harnisk da den lille staten lever av nettopp et meget diskret bankvesen. (...)
Bjørn Stordrange, partner i advokatfirmaet Steenstrup Stordrange og en av de mest erfarne advokatene innenfor økonomisk kriminalitet i Norge, er helt klar.
- Kan ikke brukes
- Som siktet eller tiltalt kan man gjøre det gjeldende at ulovlig fremskaffede bevis ikke kan brukes. Det er mange eksempler på at man ikke kan bruke bevis, sier Stordrange, som peker på at dette kan gjelde dersom informasjonen er ulovlig fremskaffet i gjerningsstedets land.
I Liechtenstein er det meget strenge lovregler som beskytter bankkundene, noe som gjør det mulig å unndra midler fra beskatning.
- Dersom det i tillegg er ulovlig etter norsk rett er det enda klarere, sier Stordrange som mener dette kan bli en meget interessant problemstilling når skattesakene kan bli brakt inn for retten.
- De som er berørt burde søke dette avklart så raskt som mulig, så ballen ikke ruller videre på unødig vis, sier Stordrange til NA24. (...)
Storaksjon mot skjulte formuer
dn.no 28.1.2009
Eierne av 5.000 betalingskort kan ha grunn til å skjelve i buksene.
Skatteetaten er i gang med tidenes jakt på nordmenns skjulte formuer i skatteparadiser. For første gang tar etaten i bruk en storstilt elektronisk sporing av betalingskort, skriver Dagens Næringsliv.
Prosjektet skal i første omgang ta utgangspunkt i 43 millioner betalingstransaksjoner utført i Norge ifjor. (...)
Nordiskt samarbete om ingående av informationsutbytesavtal på skatteområdet med finansiella offshorecentra
norden.org 15.12.2008
Dessvärre kan det konstateras att globaliseringen av kapitalmarknaderna har fört med sig ökade möjligheter till internationellt skatteundandragande. (...)
Skatteflykten sker framför allt till länder som inte har avtal om informationsutbyte när det gäller finansiella transaktioner, dvs. skatteparadis.
I ljuset av denna verklighet startades under 2006 ett gemensamt nordiskt samarbete, inom ramen för Nordiska Ministerrådets samarbete, med syfte att koordinera de nordiska ländernas förhandlingsansträngningar att ingå informationsutbytesavtal på skatteområdet med s.k. skatteparadis. Projektet har resulterat i att bilaterala informationsutbytesavtalen med Isle of Man undertecknades i oktober 2007, och i slutet av oktober 2008 förväntas motsvarande avtal tecknas med Jersey och Guernsey. Under 2009 förväntas förhandlingarna leda till att ytterligare avtal ingås. (...)
Obama ut mot skatteparadiser
nrk.no 6.11.2008
Obama vil gjøre livet surere for folk som prøver å gjemme unna penger i skatteparadiser.
Amerikanske myndigheter går glipp av om lag 670 milliarder skattekroner i året fordi privatpersoner og firmaer gjemmer unna pengene sine i skatteparadiser. (...)
Over halvparten av de enorme summene i verdens skatteparadiser kommer fra u-land. Mesteparten gjemmes unna for å slippe å betale skatt, i tillegg hvitvaskes penger fra korrupsjon og kriminell virksomhet.
Banker har blant annet gjemt unna råtne boliglån i skatteparadiser, og solgt dem videre herfra i ei ny innpakning. (...)
Flytter skjulte formuer hjem
orapp.no 23.10.2008
Mange nordmenn med skjulte formuer i utlandet vurderer å flytte pengene hjem.
- Mange er nå mer opptatt av at pengene er sikre enn av å slippe skatt, sier skatterådgiver Torbjørg Kylland til Dagens Næringsliv. Hun har mottatt flere telefoner fra folk med innskuddskonto i utlandet. (...)
Sjekker skattesvik i NUF-ene
ukeavisenledelse.no 18.8.2008
Etter en dom i Asker og Bærum tingrett skal Norske utenlandsregistrerte foretak (NUF) skatte til Norge. Verdier bortgjemt i skatteparadiser i noen av landets 10 000 NUF skal nå sjekkes. (...)
Joly på jakt i skatteparadis
e24.no 27.6.2008
Et offentlig utvalg skal se på pengestrømmer fra fattige land til skatteparadis. Eva Joly er med på laget.
Et offentlig utvalg er nedsatt for å se pengestrømmer fra fattige land til såkalte skatteparadis. (...)
Får innsyn i norske kontoer i Liechtenstein
ukeavisenledelse.no 19.4.2008
Norge vil få innsyn i nordmenns eventuelle kontoer i Liechtenstein, bekrefter tyske myndigheter. (...)
Finansdepartementet.
- Informasjonen vil bli oversendt Skattedirektoratet for videre vurdering og oppfølging. Denne saken er viktig ikke minst for å motvirke kapitalflukt og skatteunndragelser, men også for å bekjempe andre former for kriminalitet, som for eksempel hvitvasking, korrupsjon og terrorfinansiering, sier finansminister Halvorsen. (...)
Skattebomben fra paradis
nettavisen.no 5.4.2008
Her er regnestykkene som burde skremme rikinger som har syltet penger ned i skatteparadiser.
Norske millionærer som trodde at pengene var trygge i Liechtenstein er advart:
Tyske myndigheter jakter på hemmelige kontoinformasjon i to storbanker i skatteparadiset, og har lovet å gi norske skattemyndigheter fullt innsyn. (...)
Stjålne data avslører norske skattesnytere
digi.no 18.3.2008
Norske skattesnytere med svarte konti i LGT bank i Liechentstein kan blir avslørt til uken.
En tidligere bankansatt i Liechtensteins LGT Goroup mistet riktignok jobben da han lastet ned bankens kundeinformasjon på disk, men klarte likevel å selge opplysningene for drøye 30 millioner kroner til tyske skattemyndigheter.
Tyskland har uttalt at de vil dele den elektroniske informasjonen om skattebedragerie via hemmelige bankkontoer i Liechtenstein med andre land der enkeltpersoner har vært involvert. (...)
Liechtenstein: Muldvarpen skal tas
nrk.no 12.3.2008
Politiet i Liechtenstein har utstedt en internasjonal arrestordre på en tidligere bankansatt som er mistenkt for å ha solgt informasjon til tysk sikkerhetstjeneste. (...)
- Selg skandalebanken
nettavisen.no 11.3.2008
Transperancy International vil ha oljepengene ut av Liechtenstein. Marianne Aasen Agdestein (Ap) ber departementet sjekke om retningslinjene er brutt. (...)
Europa er sinke
HANS MORTEN HAUGEN, tidl. stipendiat, Senter for menneskerettigheter, UiO,
Førsteamanuensis, Diakonhjemmet Høgskole
aftenposten.no 11.3.2008
Skatteparadiser. Frps Gjermund Hagesæter skrev "Lenge leve skatteparadisene" i Aftenposten 29. februar som svar på et debattinnlegg Sigrid Klæboe Jacobsen og jeg hadde 14. februar.
Deretter, på Dagsnytt 18, 3. mars går han tilbake på sin uforbeholdne hyllest. Nå er det stater med lavere skattenivå enn Norge han er positiv til. Det virker som om Hagesæter ikke fullt ut forstår hva skatteparadiser kan brukes til. (...)
Ingen nåde for formue i Liechtenstein
e24.no 10.3.2008
Nordmenn som blir knepet med skjult formue i Liechtenstein får ikke skatteamnesti. Derimot får de etterberegnet skatt for 10 år bakover, 60 prosent straffeskatt og renter og rentesrente (...)
Tøft å presse skatteparadis
e24.no 7.3.2008
For Norge er det vanskeligere å innføre sanksjoner mot Liechtenstein enn overfor andre skatteparadiser. Vi er forpliktet av samarbeidet i EØS. (...)
40 lorder etterforskes for skattesnyteri
e24.no 7.3.2008
40 britiske lorder med møterett i Overhuset etterforskes for å ha hatt svarte konti i Liechtenstein. (...)
Splittet EU mot skattesnytere
e24.no 5.3.2008
Tyskland presser på for mer effektive tiltak mot skatteparadiser, men flere EU-land er ikke spesielt entusiastiske.
EUs såkalte sparedirektiv omfatter i dag bare utveksling av skatteopplysninger om fysiske personer, ikke stiftelser eller selskap.
Ifølge direktivet skal EU-kommisjonen i løpet av 2008 vurdere hvordan direktivet har fungert. Den tyske finansminister Peer Steinbrück (SPD) fikk i går meget sterk støtte fra Danmark og Sverige i sin kamp for at skatteparadiser som Liechtenstein skal åpne seg. (...)
- Blir parasitter (...)
Først skal Kommisjonen gjøre sine vurderinger, deretter skal vi behandle de forslagene som de kommer med, sier Sveriges finansminister Anders Borg som understreker at Sverige er klart imot slike skatteparadiser.
- De utvikler seg raskt til å bli skatteparasitter. Vi er for lave skatter, men alle skal bidra, sier han. (...)
- Skapt for kriminalitet
e24.no 4.3.2008
Fremskrittspartiet oppfordrer til grov økonomisk kriminalitet. De hyller skatteparadiser og kutter i toll- og skatteetaten, sier finansminister Kristin Halvorsen (SV). (...)
Et pressmiddel for endring
PETTER MEJLÆNDER,
Forfatter
aftenposten.no 4.3.2008
KORRUPSJON. Folk flest som hører om korrupsjon, vil lettere forstå og ta lærdommen alvorlig dersom FN krever gjennomsiktighet av sine forretningsforbindelser. (...)
Hyller skatteparadisene
e24.no 3.3.2008
- De gir sunn skattekonkurranse, sier Fremskrittspartiets Gjermund Hagesæter.
- Hvis vi ikke hadde hatt skatteparadiser og lavskatteland hadde vi hatt et langt høyere skattenivå i dag. Dét er mitt anliggende. Sveits og Lichtenstein har langt lavere skattenivå enn her. Jeg støtter ikke ulovlig unndragelse, men det er ikke ulovlig å etablere seg i et annet land for å få lavere skatter, sier Gjermund Hagesæter. (...)
Norge vil ha hemmelig bankliste
nrk.no 25.2.2008
Norge er blant de land som ønsker tilgang til de hemmelige listene med navn på kunder som har hemmelige bankkonti i Liechtenstein-banken LTG. (...)
Norge jakter på bortgjemte penger
dn.no 25.2.2008
Norske skattemyndigheter skal være på jakt etter skattesnytere i Liechtenstein. (...)
Vil stoppe skatteflukten
aftenposten.no 19.2.2008
- Merkel ønsker større åpenhet i finansbransjen (...)
Tysk politi og skattevesen gjennomførte i går nye razziaer i den store skattesaken. (...)
Landets rykte
- Dette handler også om et lands rykte. Det må være viktig for Liechtenstein. Jeg ønsker at det skal være større åpenhet, og det har skjedd endringer også i Liechtenstein, sier forbundskansler Angela Merkel. (...)
SKATTESKANDALEN ØKER I OMFANG:
- Amerikanere skjulte penger i Liechtenstein
e24.no 23.2.2008
Flere ti-talls amerikanere har skjult svarte penger i den kriserammede fyrstelige LGT bank i Liechtenstein. (...)
Håper skandale vil ødelegge skatteparadis
vg.no 21.2.2008
Tyske næringslivstopper har gjemt unna milliardbeløp i Liechtenstein. Avsløringen blir en rambukk mot fyrstedømmets hemmelige bankvesen, tror korrupsjonsjeger Eva Joly.
- Banksekretesse er ingen menneskerett, fastslår Joly, som ikke er det spor overrasket over avsløringen av den kanskje største næringslivsskandalen noensinne i Tyskland.
Rundt 900 tyskere, deriblant sjefen for det tyske postverket og flere andre næringslivstopper, er mistenkt for å ha gjemt unna store verdier i Liechtenstein.
(...)
SKATTESKANDALEN I LIECHTENSTEIN:
Vil ta skattesnytere verden rundt
e24.no 20.2.2008
Kilden som solgte bevis for omfattende skattesnyteri blant tyske samfunnstopper, skal ha tilbudt lignende dokumentasjon til skattemyndigheter over hele verden.
Det er flere enn tyske rikfolk med hemmelige formuer plassert i skatteparadiset Liechtenstein som risikerer å få skattemyndighetene på nakken. (...)
- Har norske skattemyndigheter fått tilbud om lignende data om norske borgere? (...)
Skatteåpenhet for alle
HANS MORTEN HAUGEN
1.-amanuensis Diakonhjemmet Høgskole
SIGRID KLÆBOE JAKOBSEN
skattepolitisk ansvarlig i Attac og Nordic Tax Justice Network
aftenposten.no 14.2.2008
FELLESKASSEN. Det er ingen gode argumenter for at det skal være mindre åpenhet rundt selskapsskatten enn rundt personskatten. Bruk av skatteparadiser skaper mindre åpenhet. (...)
Men det er ikke bare enkeltpersoner som betaler skatt - det gjør også selskaper. Man kan mene hva man vil om nivå på denne skatten. Selskapet betaler skatt for å bidra til den infrastrukturen som selskapet benytter. Men selskapet skaper også arbeidsplasser og er med på å bidra til at inntektsskatten øker. (...)
SKRED AV SYNDERE ETTER DITLEV-SIMONSEN-SAKEN:
Skattesynder hadde
hemmelig konto med 40 mill.
e24.no 4.1.2008
(...) De tilsammen 32 kontoene er spredd fra Singapore til kjente skatteparadiser som Guernsey og Sveits. Sistnevnte land er tydeligvis fortsatt blant de meste populære når man skjuler en formue.
- Alle er land hvor vi har problemer med å få opplysninger fra bankene, hvis det da ikke dreier seg om straffesaker, sier Kristiansen.
De fleste sakene har kommet inn via advokater, gjerne knyttet til et forestående arveoppgjør hvor penger skal tilbake til Norge. (...)
Skattesnytere angrer
nettavisen.no 7.11.2007
(...) 31 personer har bedt om å få gjøre opp for skjulte formuer. Tidligere kom det inn en til to slike saker i året. (...)
Det dreier seg om ti år tilbake i tid, så her kan det bli snakk om store beløp, sier Jan-Egil Kristiansen ved Oslo likningskontor til NRK.
Kristiansen mener at risikoen for å bli avslørt med hemmelige konti blir stadig større.
De som blir avslørt, kan bli nødt til å betale opp til 60 % i tilleggsskatt. Dersom skattesynderne melder seg, kan de slippe unna med en prosent i straffeskatt pluss renter av skatten som ikke er betalt. (...)
Hemmelige eiere på Oslo Børs
dn.no1.9.2007
Utlendinger eier aksjer for nærmere 1.000 milliarder kroner i børsnoterte og andre større selskaper i Norge.
Skatteparadisene
LEDER
dagbladet.no 25.8.2007
(...) Tallet på skatteparadiser, og bruken av dem, øker, fastslår Norges internasjonalt kjente korrupsjonsjeger, Eva Joly, til Aftenposten. Dette blir bekreftet av andre nordmenn soOppgir ikke boliger i utlandet...
Oppgir ikke boliger i utlandet.....
nrk.no/teksttv 29.8.2006
Minst 30.000 nordmenn som har fritidsbolig i utlandet, unnlater å fortelle det til norske myndigheter. Det viser beregninger fra Prognosesenteret.
Daglig leder i Prognosesenteret, Bjørn Erik Øye, sier at bare rundt 10 prosent av verdiene av boliger i utlandet oppgis til skattemyndighetene.
Skatteetaten innrømmer at de ikke fører statistikk over norskeid, fast eiendom i utlandet, skriver Aftenposten. (...)
m har bred erfaring med å granske norske bedrifter og enkeltpersoner for mistanke om korrupsjon og skatteunndragelse. (...)
Her gjemmes milliardverdier
aftenposten.no 23.8.2007
Skatteparadisene bidrar til fattigdom - Skreddersydd for kriminalitet
Skatteparadisene gir korrupte statsledere i utviklingsland muligheten til å rane sitt eget folk. Kampen mot skatteparadiser er en kamp mot fattigdom og kriminalitet. Norge har satt seg fore å gå i bresjen i denne kampen. (…)
Alle skatteparadisers mor
vg.no 23.8.2007
Ordfører Per Ditlev Simonsen og hans familie er garantert hverken de første eller siste nordmenn med hemmelige bankkonti i Sveits - eller i andre skatteparadiser for den saks skyld.
De strenge banklovene i Sveits som garanterer beskyttelse mot innsyn, har århundrelange tradisjoner. Men det er ikke disse lovene alene som er grunnen til at rikfolk verden over salter ned tusenvis av milliarder i sveitsiske banker. Ja, du leste riktig: Tusenvis av milliarder. (...)
Hvitvasking til skatteparadiser
e24.no 5.2.2007
De fleste hvitvaskingssaker Økokrim går inn i, leder til syvende og sist til et skatteparadis. - Vi gir oss ikke ved et skatteparadis, advarer Økokrim. (...)
Felles front mot skatteparadiser
e24.no 6.12.2006
Korrupsjon forutsetter et sted å gjemme bort pengene. Derfor erklærer utviklingsminister Erik Solheim, finansminister Kristin Halvorsen og spesialrådgiver Eva Joly krig mot skatteparadisene.
Statsrådene Erik Solheim og Kristin Halvorsen erklærer krig mot skatteparadiser. De lover å ta opp kampen i alle de internasjonale fora de kan.
- Det er første gang statsråder i en vestlig regjering offentlig erklærer krig mot skatteparadiser, sier spesialrådgiver Eva Joly i Norad.
I går lanserte Utenriksdepartementet (UD) sitt antikorrupsjonsprosjekt i u-land, med utviklingsminister, finansminister og tidligere korrupsjonsetterforsker Eva Joly i spissen. (...)
– Korrupsjon er tyveri fra de fattigste
ukeavisenledelse.no 6.12.2006
– Korrupsjon er tyveri fra de aller fattigste. Vår politikk er nulltoleranse, sier utviklingsminister Erik Solheim.
På vegne av Utenriksdepartementet (UD) lanserte Solheim, finansminister Kristin Halvorsen og korrupsjonsetterforsker Eva Joly i Norad i går krig mot skatteparadiser og departementet sitt antikorrupsjonsprosjekt i u-land. De to SV-politikerne lovte å ta kampen opp i alle de internasjonale fora de kan og Solheim forlangte klare retningslinjer for alt Norge gjør og at det blir slått ned på brudd på reglene. (...)
Hvitvasking av penger
Økokrim vil unnta hvitvaskings-register fra ny personvernlov
aftenposten.no 6.1.2012
Over 10.000 nordmenn er lagret i hvitvaskingsregisteret uten å vite det
Politietaten ønsker ikke å vurdere om informasjonen de får, er nødvendig å lagre.
Tusenvis av nordmenn har hvert år blitt innrapportert til Økokrim, for mistanke om mulig hvitvasking eller terrorfinansiering. Dette gjelder både personer som har overført penger og har fått penger.
Navnene blir lagret i et hvitvaskingsregister hvor det var 32.000 forskjellige registreringer mai 2011. Av dem er det minst 10.000 navngitte nordmenn.
Informasjon som kommer fra registeret sendes også til flere instanser, blant annet politiet, skattemyndighetene og Nav. Også andre land kan få tilgang på informasjonen i registeret.
- Den kan brukes både operativt og strategisk. Og vi lager etterretningsrapporter som andre i politiet kan bruke. I de rapportene kan det også være informasjon fra politiets andre registre, skattemyndighetene og fra åpne kilder, sier førstestatsadvokat Sven Arild Damslora, leder av enheten som har ansvar for registeret
Damslora bekrefter også at ingen nordmenn har rett til å vite om de ligger i registeret – og de får dermed heller ikke hva som eventuelt står om dem. (...)
Banken hans melder om flest hvitvaskere
nrk.no 29.12.2011
Konserndirektør Rune Bjerke og Dnb varsler om flest hvitvaskere i Norge.
Bare på Østlandet har 170 personer tatt penger ut fra banken før årsskiftet for å slippe formueskatt. Og det er Dnb som melder inn flest. (...)
Bankene varsler
Det er bankene som plikter å rapportere til Økokrim når noen tar ut store beløp før årsskiftet, og setter dem inn igjen etter årsskiftet.
– Vi er nok den institusjonen som leverer flest hvitvaskingsmeldinger i året. Vi har de siste årene levert inn over 1.000 meldinger til myndigheten hvert år, sier informasjonssjef i Dnb, Thomas Midteide.
Han forteller at bankene rapporterer inn ting som er mistenkelig i forhold til den enkeltes økonomi.
– Hvis du har vanlig økonomi, og kommer inn i filialen vår med en bærepose med tusenlapper, som faktisk skjer, så vil det føre til en hvitvaskingsmelding. (...)
170 formuesjuksere avslørt
aftenposten.no 28.12.2011
I disse dager gjemmes millioner av kroner i norske madrasser før de settes tilbake på konto i januar. Hensikten er å spare formuesskatt.
Det er kontoens status 31. desember som legges til grunn for ligningen. I løpet av de siste tre årene har Skatt øst funnet 770 millioner kroner i ubeskattede formuer fordi folk avslører seg selv i nyttårshelgen. Ved først å ta ut store beløp og så sette dem inn igjen i januar, risikerer du nemlig at banken sender hvitvaskingsmelding til Økokrim. (...)
Formuesjuksere ved årsskiftet havner i selskap med narkokriminelle som hvitvasker penger, og andre økonomisk kriminelle. Uttak av store summer fra bankkonto før nyttår var med på å avsløre den tidligere eiendomssjefen i Undervisningsbygg i Oslo, Frank Murud.
En hvitvaskingsmelding fra Handelsbanken til Økokrim fortalte at han hadde tatt ut 19,5 millioner kroner fra kontoen sin i 2005, og satt pengene inn igjen i januar året etter. (...)
Milliardformuer kom hjem
aftenposten.no 24.3.2010
Bare siden nyttår har 22 nordmenn kommet til skatteetaten med skjulte kontoer i utlandet. Siden skatteamnestiet ble innført i 2007, er det kommet frem formuer på over to milliarder kroner.
Høsten 2007 ble det avslørt at ordfører Per Ditlev-Simonsen i Oslo hadde skjult konto i Sveits, også kalt «tantene i Sveits». Ordføreren gikk av og tok den tunge turen til Oslo ligningskontor for å bekjenne sine skattesynder. Ditlev-Simonsen innledet et tog av angrende syndere som har fulgt i hans fotspor siden den gang. Et amnesti, som innebærer frihet fra straff, har vært effektivt. (...)
Økokrim har fått 5000 tips om hvitvasking
nrk.no 12.11.2009
Hittil i år har Økokrim mottatt nesten 5000 meldinger fra norske finansinstitusjoner om mistenkelige transaksjoner.
Det meste av hvitvasking av penger i Norge er knyttet til underslag, bedrageri, økonomisk utroskap og korrupsjon, men også organisert kriminalitet som ran, narkotikaomsetning og menneskehandel, ifølge den siste årsrapporten til Enhet for finansiell etterretning (EFE) ved Økokrim. (...)
- Bank oppfordrer til hvitvasking
nrk.no 24.8.2007
(...)
DnB NOR oppfordrer til skatteunndragelse i Luxembourg, mener finansminister Kristin Halvorsen. (...)
Mer hvitvasking
nrk.no 21.8.2007
Hittil i år har Økokrim startet på åtte nye saker som dreier seg om hvitvasking og innsidehandel. Det er like mange som i hele fjor. (...)
Vil milliardsnusk til livs
e24.no 6.1.2007
Kampen mot skattesnusk i milliardklassen må skjerpes, mener Økokrim og Sentralskattekontoret for utenlandssaker. Tre personer er siktet i forbindelse med opprullingen av Transocean-saken. (...)
Snyter skatt, men blir tatt
aftenposten.no 30.12.2006
Mannen skulle spare formuesskatt. I løpet av åtte år tok han 36 millioner kroner ut av banken før nyttår, og satte dem inn igjen i januar. (...)
Hvitvask.
Årsaken til at Oslo ligningskontor nå har tatt snyterne, er at bankene har sendt 29 meldinger til Økokrim etter mistanke om hvitvasking av penger. Dette har skjedd etter at loven pålegger bankene å melde fra om uttak av større kontantbeløp hvor det er mistanke om kriminelle forhold. Det er ikke satt noen beløpsgrense i loven, og bankene vil heller ikke fortelle om sine grenser.
- Samtlige meldinger vi fikk fra Økokrim, viste seg å stemme. Alle 29 hadde unndratt skatt, sier kontrollsjef ved Oslo ligningskontor, Jan Egil Kristiansen. (...)
Hemmelige eiere på Oslo Børs
Hemmelige eiere på Oslo Børs
dn.no1.9.2007
Utlendinger eier aksjer for nærmere 1.000 milliarder kroner i børsnoterte og andre større selskaper i Norge.
Nesten halvparten av verdiene står på kontoer med skjulte eiere.
Til sammen står det verdier for rundt 480 milliarder kroner på slike kontoer med skjulte eiere, såkalte forvalterkonti, skriver Aftenposten.
Blant annet eier 19 spekulanter fra stillehavsøya Guam verdier for 5 milliarder kroner i selskaper som Schibsted, Orkla, og flere Aker-selskaper, Telenor, Statoil og Yara.
I Norge er det tillatt for utenlandske aksjonærer å skjule seg på denne måten, men forbudt for nordmenn.
- Når aktører i Guam har 5 milliarder i det norske aksjemarkedet, da spør vi oss: Hvem er det, sier assisterende Økokrim-sjef, Trond Eirik Schea. (...)
Oppgir ikke boliger i utlandet...
Oppgir ikke boliger i utlandet.....
nrk.no/teksttv 29.8.2006
Minst 30.000 nordmenn som har fritidsbolig i utlandet, unnlater å fortelle det til norske myndigheter. Det viser beregninger fra Prognosesenteret.
Daglig leder i Prognosesenteret, Bjørn Erik Øye, sier at bare rundt 10 prosent av verdiene av boliger i utlandet oppgis til skattemyndighetene.
Skatteetaten innrømmer at de ikke fører statistikk over norskeid, fast eiendom i utlandet, skriver Aftenposten. (...)
Skatteamnesti for gjemte ferieperler i utlandet
8000 «HEMMELIGE» FERIEHUS:
Fant «hemmelige» hytter for tre milliarder
e24.no 12.1.2008
Skatteamnesti for gjemte ferieperler i utlandet har gitt resultater. Som troll av eske har over 8000 ferieboliger dukket opp i folks selvangivelse. (...)
Rush for å melde seg
Etter løfter om amnesti førte 8329 flere nordmenn opp sin feriehus på selvangivelsen for 2006. Verdier på nær tre milliarder kroner ble synlig.
I 2005 ble 23 734 boliger ført opp som formue. Året etter var tallet 32 063, men totaltallet for hus i utlandet er anslått å være 74 000 på samme tidspunkt. (...)
Økokrim etterlyser tips fra aksjemeglere om juks
Mer hvitsnipp-krim - Men Økokrim etterlyser tips fra aksjemeglere om juks
aftenposten.no 21.08.2007
Økokrim har etter- forsket like mange hvitvaskings- og innside- saker i første halvår i år som i hele fjor. (...)
- Milliardmeglerne
Milliardmeglerne
aftenposten.no 22.10.2011
24 menn: 1,1 mrd. i inntekter 1,7 mrd. i formue
Skattemyndighetenes langvarige kamp har gitt full uttelling.
24 meglere i Pareto Securities har over 1,1 milliarder kroner i skattbar inntekt i skatteåret 2010, det viser en gjennomgang Aftenposten har gjort. Økningen fra 2009 er oppsiktsvekkende og enorm, for da sto de 24 gutta i skattelistene med en samlet skattbar inntekt på «bare» 47 millioner.
Pareto er at av de mest suksessrike meglerhusene i Norge, og toppene er styrtrike. De 24 meglerne har en samlet formue på 1,7 milliarder kroner.
Pareto-sjef Ole Henrik Bjørge er «vinneren», med sine drøye 106 millioner kroner. Han vil ikke kommentere hverken sin egen eller sine undersåtters lønnsfest, men viser til sin juridiske direktør.
- Partnerne i Pareto Securities har inngått en avtale med ligningsmyndighetene om beskatningen i årene 2006–2010. Dette har medført unormalt høy skattbar inntekt i 2010. Vi er glade for å ha lagt denne saken bak oss, og at vi nå har forutsigbare rammevilkår for beskatningen fremover, sier juridisk direktør Ole Wetlesen Borge. (...)
Skatter ikke av skjulte formuer
Kommer krypende med skjulte formuer
na24.no 3.10.2007
Familien Ditlev-Simonsen har ført til et rush av skjulte utenlandsformuer har kommet frem i lyset
Angrende syndere forteller om «tanter i Sveits». Én kom med halen mellom bena og 40 millioner på konto. (...)
Diffen slipper skatt
e24.no 10.9.2007
Per Ditlev-Simonsen slipper å skatte av millionene parkert hos tanter i Sveits. (...)
Slipper å betale tilbake
nrk.no 10.9.2007
(...) Per, datteren Cecilie og sønnen Sverre Ditlev-Simonsen har innrømmet at de har hatt 3 millioner kroner på en hemmelig konto i Sveits som de ikke har betalt skatt av.
Selv om de betaler skatten de skylder, får de pengene i retur, selv om ønsket er å gjøre opp for seg. (...)
Skattesyndere i kø på ligningskontoret
dn.no 28.8.2007
Avsløringen av nylig avgåtte Oslo-ordfører Per Ditlev-Simonsens skattesnusk har hatt en bi-effekt. (...)
Skjulte kontoer dekker bestikkelser og sexkjøp
nrk.no 24.8.2007
- Det er vanlig at norsk næringsliv har skjulte kontoer i utlandet. Det sier korrupsjonsjeger Helge Kvamme i PricewaterhouseCoopers til Aftenposten. (...)
KONTO AVSLØRINGEN:
Papirene kan være destruert
e24.no 22.8.2007
Skriftlige bevis knyttet til kontoen i Sveits er trolig borte for alltid. (...)
Etter det E24 kjenner til destruerer imidlertid Credit Suisse alle papirer 10 år etter at kontoer i banken avvikles. (...)
Kan fortsette
LEDER
aftenposten.no 21.08.2007
I går innrømmet Oslos ordfører, Per Ditlev-Simonsen, at han har unndratt 1,5 millioner kroner fra formuesbeskatning fra 1991 til 1994 eller 1995, og han lovet å betale alt han skylder, selv om unndragelsen juridisk sett er foreldet.
(…)
Slik saken nå står, mener vi det blir unødvendig smålig å kreve hans avgang. Det er også vanskelig å fri seg fra et inntrykk av at kravet de tre opposisjonspartiene fremmet i går, er en del av den harde og spennende valgkampen i hovedstaden. (…)
Reiste selv til Sveits
e24.no 21.8.2007
Ordfører Per Ditlev-Simonsen dro selv til Zürich og hentet ut til sammen 1,5 millioner kroner i reisesjekker. (...)
Skatter ikke av skjulte formuer
dn.no 18.8.2007
Arvinger som selv melder fra om skjulte konti i utlandet får skatteamnesti. (...)
Regelen om såkalt «Frivillig beriktigelse» ble innført i forbindelse med Ligningsloven i 1987. Bestemmelsen omfatter arvinger som oppdager at foreldre har hatt formue i utlandet kan kontakte Oslo ligningskontor og be om skatteamnesti. (...)
Foreldes ikke
Hun tror det er mange i Norge i dag som sitter på midler i utlandet som ikke er oppgitt til skattemyndighetene og som er engstelige for å bli tatt. (...)
– Med mindre kontoen blir tom, foreldes aldri skattesaker på utenlandske formuer som ikke er oppgitt til myndighetene. Penger i utlandet skal oppgis hvert år i selvangivelsen, sier Sivertsen til DN. (...)
Økende hemmelighold
Økende hemmelighold
e24.no 1.9.2007
Sjefene på Oslo Børs møter skatteparadisene oftere enn før når de finner mistenkelige transaksjoner. (...)
Alle som handler aksjer i Norge må ha konto i Verdipapirsentralen. Som utenlandsk forvalter kreves konsesjon fra Kredittilsynet, som igjen krever adgang til eierinformasjon. I praksis er det ikke så lett. (...)
Skjuler seg på Børsen
e24.no 1.9.2007
Halvparten av utlendingenes børsformue i Norge er hemmelig eiet. (...)
Forbudt for nordmenn
Bare utlendinger har lov til å skjule seg bak forvalterkonti i Norge. Svært få land har så strenge regler som Norge for egne innbyggere. (...)
Krever at Frp-toppene betaler straffen
Krever at Frp-toppene betaler straffen
vg.no 2.9.2007
Skattebetalerne kan få regningen etter skattesnusket
SV-topp Olav Gunnar Ballo protesterer kraftig på at skattebetalerne, og ikke Frp-toppene skal betale straffen for skatteunndragelsene til Frp-erne.
Han får full støtte av Skattebetalerforeningen.
Ifølge Frp vil ligningskontoret «etter alt å dømme» gi hele regningen for skatteunndragelsene til Frps stortingsgruppe.
Det innebærer at skattebetalerne får regningen for Frp-toppenes skatteunndragelser, mens politikerne selv ikke må betale et øre i ekstra skatt eller straffeskatt. (...)
FRPs SKATTETRØBBEL:
Risikerer millionskatt
e24.no 31.8.2007
I tillegg til 365.000 kroner i arbeidsgiveravgift fra Fremskrittspartiets stortingsgruppe, risikerer FrP-politikere personlig å måtte hoste opp over én million kroner i skatt.
Det kan bli resultatet dersom Oslo Ligningskontors konklusjon etter bokettersynet i Fremskrittspartiets stortingsgruppe blir stående. (...)
Finanstoppenes skatt
Angrer ikke rop om ulv
n24.no 7.10.2006
Skatteprofessor Ole Gjems-Onstad angrer ikke på at han la ut på nettet skatterykter som ikke stemte. Han mener de som tilpasset seg ikke har tapt noe som helst på det.
SKATTEPANIKKEN
Hardnakkede rykter om nye skatteregler i statsbudsjettet gjorde at mange av landets rikeste menn (og noen få kvinner) de siste ukene har flyttet på store mengder kapital.
Det ene ryktet sa at man heretter ikke skattefritt kunne ta ut igjen egenkapital man hadde skutt inn i et AS uten at man først hadde tatt ut utbytte, og skattet av det, av kapital opptjent i selskapet.
Det andre ryktet gikk ut på at det kan bli slutt på at ASer ikke må skatte av aksjegevinster (på eierandeler under 10 prosent).
Ingen av ryktene stemte. (...)
- Jeg vil tro de på en eller annen måte går tilbake til selskapene. Man trenger ikke så store beløp til forbruk, svarer Gjems-Onstad.
Han er mest overrasket over at Norge, i motsetning til Sverige og Danmark, ikke innfører skatt på gevinster fra aksjesalg for eierandeler under 10 prosent. Skatteprofessoren mener de norske reglene gir en urimelig fordel til aksjespekulanter i forhold til lønnsmottagernes skattebyrde.
- Hva er årsaken til det da?
- Jeg tror det er så enkelt at det er for få i SV som skjønner skattereglene. Og politikerne tør ikke å gå imot byråkratene i Finansdepartement, sier Gjems-Onstad. (...)
Refser gavepakke til de rike
hegnar.no 4.8.2006
- Den har blitt en nullskatteøy i et hav av skatt, mener Skattebetalerforenings Gry Nilsen to år etter fritaksmodellen. (...)
Rikingene betalte bare 1,7 prosent skatt
hegnar.no 2.8.2006
Finanstoppene betalte 1,7 prosent skatt i fjor. Flinkest i klassen er Stein Erik Hagen, Christen Sveaas, Petter Stordalen og Johan H. Andresen.
Vi har i flere artikler i det siste omtalt flere finanstopper som slipper unna med en beskjeden skatteregning.
Nå viser en undersøkelse DN har gjennomført noen av toppene betalte kun 1,7 prosent skatt av et overskudd på 13,5 milliarder kroner i fjor. Avisen har sett på overskudd og skatteinnbetalinger for 25 norske selskaper. Selskapene betalte 222 millioner i skatt.
Av dem som var flinkest til å redusere skatten, ligger finans- og næringslivstopper som Stein Erik Hagen, Christen Sveaas, Petter Stordalen og Johan H. Andresen.
- Politikerne må endre skattesystemet. Dette er helt grotesk, sier professor Ole Gjems-Onstad ved Handelshøyskolen BI til avisen. (©NTB)
-Ligningstallene en vits
-Ligningstallene en vits
dn.no 9.10.2006
Ligningsformuen til Norges rikeste er som vanlig langt under den reelle formuen. (...)
Sannheten om ligningstallene
hegnar.no 9.10.2006
Ligningstallene viser at landets rikeste har en ligningsformue på 19,5 milliarder kroner. I virkeligheten er de gode for 236 milliarder kroner. (...)
Fra landets 25 rikeste drar staten inn 214,5 millioner kroner i formuesskatt i år. Hvis formuen hadde vært taksert til markedsverdi, hadde skatten blitt på 2,6 milliarder kroner.
Olav Thon har eksempelvis en ligningsformue på 1,06 milliarder kroner, mens han ifølge Kapital er god for 17,4 milliarder kroner. (...)
Frynsegoder
Frynsegoder tar av
dn.no 15.8.2007
Norske lønnstakere kan ikke få nok frynsegoder.
De siste årene har verdien av frynsegoder økt vesentlig mer enn lønnsutbetalingene. Bare i fjor mottok vi frynsegoder for nesten 15 milliarder kroner.
Det er en økning på nær 2,6 milliarder kroner, eller nesten 21 prosent fra året før, viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
En del av veksten kan forklares med skjerpede skatteregler, men frynsegoder blir stadig vanligere i norsk arbeidsliv, skriver Bergens Tidende. (...)
Frynsegodenes konger
dinside.no 21.2.2007
Vil du ha mye mer enn allminnelig lønnsvekst i år? Sørg for å få ett av disse frynsegodene. (...)
Utdanning er kongen
Utdanning er fortsatt kongen av alle frynsegoder, men i dag spiller advokat og partner Einar Mo i advokatfirmaet Grenland DA inn en ny og ofte glemt tronarving blant frynsegode-adelen: Gratis parkering på jobben.
Med innspillet fra Mo og skattereglene som gjelder i år, har vi en helt ny rangering av de aller mest lønnsomme frynsegodene du kan få på jobben.
Bedre enn lønnstillegg
Får du overtalt sjefen til å gi deg ett av de fem frynsegodene på toppen av vår liste, har du hanket inn goder som mer enn overskygger for lønnstilleggene det er realistisk å forvente i vårens lønnsoppgjør. (...)
Reglene om frynsegoder og skatt finner du i
Skattelovforskriften (...)
Ni av ti kontrollerte leger snøt på skatten
Legene unnlot å rapportere 31 millioner i inntekter
aftenposten.no 2.3.2009
95 prosent av legene som ble kontrollert av Skatt øst i fjor, hadde unndratt inntekter og dårlig regnskapskvalitet.
95 prosent av legene som ble kontrollert hadde ikke oppgitt omsetning, og i tillegg ble privatkostnader fradragsført i et stort antall saker, opplyser Skatteetaten.
120 leger ble kontrollert av Skatt øst i 2008, og 116 kontroller avslørte at legene samlet unnlot å rapportere inntekter på over 31 millioner kroner.
Matvarer, flatskjermer, møbler og privatreiser er eksempler på privatkostnader som legene utgiftsførte.
Det er avdekket at legene ikke har oppgitt omsetning for alle typer inntekter en lege har, både ulike tilskudd, refusjoner fra NAV og egenandeler på pasienter.
- Det er svært overraskende at det ikke er oppgitt inntekter fra offentlige tilskudd og refusjoner. Dette er inntekter som lett kan kontrollere ved hjelp av innhenting av opplysninger fra andre offentlige etater, sier seksjonssjef Trond Aas i Skatt øst til Aftenposten.no. (...)
Leger tatt for skattesnusk
nrk.no 22.8.2006
Ligningskontoret kontrollerte ti leger i Akershus. Bokettersyn avslørte at ni av dem snøt på skatten.
Tilsammen hadde legene oppgitt over 5 millioner kroner for lite i inntekt, opplyser Øvre Romerike ligningskontor. (...)
Oppga en tredel av inntekten
De ni legene som er avslørt i skattesnusk er hjemmehørende i Bærum, Asker og Follo.
Legene ble plukket ut for nærmere kontroll blant annet fordi de hadde påfallende lite i inntekt.
Én hadde oppgitt en omsetning i 2004 på 353.000 kroner - mens det virkelige tallet var 909.000 kroner, altså nesten tre ganger så høyt.
Førte fradrag for leker og klær
Felles for mange av legene er at de har puttet egenandeler rett i lomma og ikke oppgitt refusjoner til ligningsmyndighetene. Øvre Romerike ligningskontor som har kontrollansvaret for legene i Akershus, fant også mange feil i de ni legenes regnskaper - blant annet var private kostnader fradragsført, sier ligningssjef Tor Granmo:
- Klær, mat, leker, kjøkkenutstyr, det er bare fantasien setter grenser tror jeg.
Vurderer politianmeldelse
Tilleggsskatt på inntil 60 prosent venter nå skattesnyterne, men skattemyndighetene vil å også vurdere politianmeldelse i de verste tilfellene.
Ligningssjefen vil ikke si at legenes skattemoral er noe dårligere enn andre yrkesgrupper, men sier han ønsker et samarbeid med legeforeningen for å få flere til følge skattereglene.
Leder for Akershus legeforening Arne Røde har vanskelig for å fatte dersom kolleger av ham har forsøkt å skjule inntekter blant annet fra refusjoner og egenandeler.
- Jeg stiller meg undrende til dette, men det er klart at hvis noen har gjort dette i vinningsøyemed for å forsøke å unngå beskatning så er det svært beklagelig, sier Røde. (...)
Åtte år for drosjejuks
Drosjesvindlere kan miste løyvet
nrk.no 13.4.2009
En rekke drosjeeiere vil trolig bli fratatt drosjeløvet i kjølvannet av den omfattende drosjesvindelsaken i Oslo. (...)
Jussprofessor Asbjørn Strandbakken ved Universitetet i Bergen mener Oslo kommune har en god sak. (...)
Advokat John Christian Elden, som representerer flere av de involverte drosjeeierne mener det vil være feil å ta løyvet fra dem.
- Det er mottatt forhåndsvarsler, beskjed fra kommunen som kan indikere at de ønsker å frata dem bevilgningen, til tross for at domstolene har kommet til et annet resultat. Dette er i så fall en form for dobbeltstraff, mener Elden. (...)
Drosjeeier fikk ett års fengsel for skattesvik
dn.no 16.1.2009
45 åringens anker førte ikke frem.
Oslo tingrett har tidligere dømt mannen til ti måneders fengsel, derav sju måneder betinget, for at han i årene 2000 og 2001 som drosjeeier ikke regnskapsførte 9,25 millioner kroner. (...)
Høyesterett kom til at en passende straff var fengselsstraff på 15 måneder. Fra dette trakk Høyesterett fra soningstid på grunn av at drosjesjåføren var ilagt tilleggsskatt, at han hadde tilstått, og at det var gått lang tid fra de straffbare handlingene ble begått. (...)
Jukset for 625 millioner
ukeavisenledelse.no 28.11.2008
372 drosjeeiere i Oslo har unndratt 625 millioner kroner fra beskatning. Til sammen 2 000 sjåfører er også innblandet i svindelen. Nå starter politiet jakten på svarte penger i Pakistan.
For tre av fire drosjesvindlere har pakistansk bakgrunn, skriver Finansavisen. (...)
Drosjekø i retten
aftenposten.no 7.10.2007
Over 300 drosjeeiere kan bli økokrimdømt etter den store drosjesvindelen i Oslo. Politiet er klar for masserettssaker med opptil ti personer i hver sak. (...)
Enklere saker.
Økonomisakene som skal behandles i masserettssaker, kommer i tillegg til over 200 bedragerisaker i drosjejukset. Disse sakene gjelder trygdejuks, urettmessig sosialstøtte og bostøtte. (...)
Drosjejuksere må betale tilbake 57 millioner
aftenposten.no 12.9.2007
De kjørte drosje svart mens de gikk på trygd. 350 drosjejuksere må nå betale tilbake 57 millioner kroner til staten. (...)
Åtte år for drosjejuks
nrk.no 6.9.2007
Han hjalp flere hundre drosjeeiere med skattesnyteri på rundt 200 millioner kroner. Nå har han fått tidenes strengeste straff for ligningsjuks.
Den 57 år gamle regnskapsføreren er nå dømt til åtte år i fengsel.
Det er den desidert strengeste dommen noen nordmann har fått for brudd på ligningsloven.
Bare i den gigantiske Finance Credit-saken er det tidligere avsagt strengere straff i en Økokrim-sak, skriver Aftenposten.no. (...)
Regnskapsrot lønner seg
Regnskapsrot lønner seg
e24.no 27.8.2007
BI-professor John Christian Langli mener det lønner seg å rote med regnskapene. Det er billig, og det blir lettere å skjule andre lovbrudd på den måten. (...)
Forbrytelser lønner seg
dn.no 27.8.2007
For mange er boten ved regnskapsrot lavere enn fakturaen fra revisor.
BI-professor John Christian Langli mener det lønner seg å rote med regnskapene, skriver Aftenposten. Dersom man unnlater å betale skatt, blir det lettere å slippe unna dersom man samtidig ikke fører regnskapene sine, og billigere dersom man blir tatt. (...)
- Brudd på regnskapsreglene bør straffes strengere enn lovbrudd som kan kamufleres gjennom brudd på regnskapsreglene, sier han.
Finansminister Kristin Halvorsen har signalisert at forslaget om betinget tvangsbot ved mangelfulle regnskaper skal med i statsbudssjettet for 2008. (...)
Legene tilbyr aldri kvittering
-Legene tilbyr aldri kvittering
dagbladet.no 23.8.2006
(...) Ligningssjef Tor Granmo har ansvaret for legeregnskapene til alle de drøyt 1.000 legene som driver enkeltmannsforetak i Akershus. Og etter tre års spesialisering har helseavdelingen på hans kontor lært seg triksene.
- Det er skremmende at de ti legene vi plukket ut for bokettersyn har unndratt seg i gjennomsnitt 500.000 kroner hver fra beskatning dette ene året. Et par av sakene er så graverende at vi i samarbeid med fylkesskattesjefen vurderer politianmeldelse, sier ligningssjef Tor Granmo til Dagbladet.no (...)
-Skal gi kvittering
På denne prislisten står "Legen skal gi deg kvittering for det beløpet du har betalt". (...)
Leier ut leger fra ”smutthull"
Leier ut leger fra ”smutthull"
dn.no 16.7.2007
Fra dette tomme kontoret i Alta hevder Medpro as at det leier ut legevikarer til norske sykehus. (...)
En lapp på døren med firmanavnet Medpro og en isdn-boks i vinduskarmen er alt som møter DN da avisen oppsøker bemanningsbyrået Medpros lokaler i Løkkeveien i Alta sentrum. Medpro har i flere år vært ledende på utleie av leger til norske sykehus og helseforetak. (...)
Trygdesvindel / trygdemisbruk
Fikk millionstøtte til barn som ikke eksisterte
aftenposten.no 23.9.2011
Fra 2003 til 2010 fikk den dømte romkvinnen utbetalt 987.594 kroner til kontoen sin som hun aldri skulle ha fått.
Alt mens jenta fortsatt var mindreårig planla moren hvordan hun skulle begynne å «føde» falske barn.
«Å lage papir» kaller romfolket det når de oppretter en identitet som bare finnes på papiret.
Jenta var ikke mer enn 15 år gammel da hennes egen mor begynte å planlegge hvordan de sammen skulle melke trygdesystemet. (...)
Storoffensiv mot trygdemisbrukere
aftenposten.no 26.11.2010
37 prosent færre saker anmeldt enn i fjor
Nav har hittil i år tatt
langt færre trygdesnyltere
enn i fjor. Nå
bevilger Regjeringen
en ekstra million for
å intensivere jakten
i desember.
Hittil i år har Nav anmeldt 626 tilfeller av trygdemisbruk for tilsammen 81 millioner kroner. Dette er hele 37 prosent færre saker enn i fjor. I dag bevilger Arbeidsdepartementet 1 million kroner ekstra til kampen mot trygdemisbruk, som skal brukes allerede i desember.
Sluttinnspurt.– Vi har hatt et
møte med Nav Kontroll som har
gitt uttrykk for at de har flere saker
som kunne vært oversendt
politiet før nyttår hvis de hadde
hatt midler. Trygdejuks er kriminalitet
og misbruk av fellesskapets
midler. Når det oppdages at
noen misbruker stønader, må vi
sørge for at det blir anmeldt, sier
Gina Lund (Ap), statssekretær i
Arbeidsdepartementet.
(...)
Trygdesvindler for milliarder
nrk.no 30.8.2010
7437 personer er politianmeldt for å ha svindlet til seg 870 millioner kroner i trygd her i landet siden 2005. (...)
Store mørketall
Navs statistikk baserer seg på saker som er anmeldt til politiet, ikke på rettskraftige dommer, og mørketallene er trolig store.
– Vi kan regne med at det svindles for milliardbeløp årlig, sier Fladby.
I Sverige er det utført undersøkelser som anslår at den svenske velferdsstaten svindles for inntil 10 milliarder kroner i året.
Legger man de svenske tallene til grunn, svindles den norske velferdsstaten for inntil 5 milliarder kroner hvert år.
– Vi er overrasket over at vi fortsatt finner såpass mange svindelsaker når vi forteller folk at de må regne med å bli kontrollert, sier Fladby. (NTB)
1435 personer anmeldt for trygdesvindel
vg.no 27.1.2010
(VG Nett) 1435 personer er anmeldt for å ha svindlet 159 millioner kroner fra NAV.
I 2009 ble 443 personer anmeldt for svindel med attføringsytelser, 34 prosent flere enn i 2008. Økningen skyldes at mange av de anmeldte har begynt i ordinært arbeid eller utvidet et arbeidsforhold uten å oppgi det på meldekortene til NAV. (...)
3 av 4 trygdesvindlere blir tiltalt
nrk.no 29.9.2009
Oppklaringsprosenten i disse svindelsakene er meget høy, sier førstestatsadvokat Harald Strand.
9 av 10 oppklart
I følge statistikken blir 87 prosent av disse sakene oppklart.
- I fjor ble 1056 av de 1355 politianmeldelsene som omfattet trygde- og sosialytelser oppklart, og det er et meget høyt tall, sier førstetatsadvokat Harald Strand ved Riksadvokaten til nrk.no
Med oppklaring mener politiet saker som fører til en straffereaksjon, og det betyr også at de sakene som er sendt til domstolene med en tiltale, defineres som oppklarte. (...)
Kvinne (25) dømt for trygdesvindel
vg.no 4.6.2009
(VG Nett)En 25 år gammel kvinne er dømt for å ha svindlet til seg 350.000 kroner.
Hun er dømt i Drammen Tingrett for å ha skaffet seg urettmessig barnetrygd med småbarnstillegg, bidragsforskudd og overgangsstønad. Det skriver Drammens Tidende.
Svindelen ble oppdaget på Facebook der hun hadde oppgitt status som samboer. Navs kontrollavdeling fikk snusen i saken og sjekket opp profilen.